Petr Dufek: Důvěra v české ekonomice v posledním měsíci klesá

24. 9. 2019 18:41

Po krátkém zlepšení se nálada v českém hospodářství opět zhoršuje. A to jak v podnikatelském sektoru, tak mezi spotřebiteli. Celkový index důvěry se dostal na úroveň roku 2014, kdy se ekonomika mimochodem začala vzpamatovávat z dlouhé recese.

Petr Dufek: Důvěra v české ekonomice v posledním měsíci klesá
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

V průmyslu a ve stavebnictví se nálada nicméně nezměnila, i když firmy stále vnímají útlum zahraniční poptávky. Na druhou stranu jsou však mírně optimistické, pokud jde o očekávaný vývoj poptávky v příštích třech měsících. To samo o sobě znamená, že podniky nepodléhají destruktivní náladě, jako například v Německu, a zatím nemění ani své plány nebo zaměstnanost.

Pozitivně hledí do budoucna rovněž stavební firmy, které z pohledu zakázek mají o práci postaráno, jen je stále brzdí nedostatek pracovníků na jejich realizaci.

O snížení podnikatelské důvěry se tak v posledním měsíci postaraly služby a obchod. Na vině nejsou ani tak zhoršené vyhlídky, jako spíše hodnocení současné situace.

Pesimismem do budoucna tedy podnikatelé „nehýří“, zato spotřebitelé jsou v hodnocení výhledu ekonomiky opatrnější. Neobávají se přitom ani tak o sebe, pokud jde o jejich finanční situaci či nezaměstnanost a inflaci, ale o celkový vývoj ekonomiky.

Nejnovější ukazatelé důvěry naznačují zpomalení ekonomiky, nicméně nijak dramatické. Neměly by proto vést ani k výraznějšímu přehodnocování investičních záměrů ani spotřebitelského chování. To by totiž samo o sobě, jak už z nedávné české praxe vyplynulo, dokázalo ekonomiku do útlumu skutečně nasměřovat. Hlavní slabinou stále zůstává zahraniční poptávka – přetrvávající vnější rizika v podobě brexitu, útlumu poptávky po automobilech atp. Důvod k přepisování výhledu však ani dnešní čísla nedávají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Saudi Aramco se blíží k hodnotě dvou bilionů dolarů

14:57 Štěpán Křeček: Saudi Aramco se blíží k hodnotě dvou bilionů dolarů

„Vzhledem k aktuálnímu vývoji na trzích se hodnota ropné společnosti Saudi Aramco pohybuje kolem úro…