Petr Dufek: Euro na chvíli na dvouletých maximech

30.12.2013 12:08 | Zprávy

Zatímco nedávno oznámená strategie Fedu docela rychle opustit politiku kvantitativního uvolňování mohla dolaru pomoci získat dříve ztracené pozice, pátek ukázal přesný opak.

Petr Dufek: Euro na chvíli na dvouletých maximech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dvě eura

Euro se bez jakékoliv silné opory v podobě fundamentů vydalo velmi rychle za hranici 1,38 USD/EUR. Zdolalo nejprve dvouměsíční maxima a v zápětí – krátce po pátečním poledni – bylo dokonce nejsilnější za poslední dva roky. Leč dlouho mu to nevydrželo a kurz eura se odpoledne vrátil téměř tam, kde začínal. Jako věrohodné se proto zdá vysvětlení, které nabídly agentury, a sice že se evropské banky ještě před koncem roku snažily „zásobit“ společnou měnou, aby se tak dostatečně připravily na novinky v oblasti regulace, které mohou znamenat další kapitálové požadavky. Mají totiž před sebou faktický vznik bankovní unie, která přinese společný bankovní dohled, zřejmě i přísnější stress testy, zavedení záchranného mechanismu a společný záchranný fond. A svoji roli nejspíše sehrává i aktuální revize kvality aktiv bank, kterou provádí ECB. Páteční euro-rely byla jistě zajímavá a napínavá – zvláště v jinak celkem na informace chudých posledních dnech roku, avšak pro trvalejší posilování eura mnoho důvodů jen tak nenajdeme. Fundamenty nahrávají dolaru, ať už jde o příznivější stav americké ekonomiky, ziskovost tamních firem, tolik očekávanou exit strategii, a v neposlední řadě i vyšší výnosy amerických dluhopisů. Naproti tomu se eurozóna zatím příliš povzbudivými výsledky pochlubit ještě nemůže, i když šéf ECB v posledním rozhovoru hovořil o povzbuzujících signálech v podobě ekonomického oživení v některých zemích, klesajících rozpočtových deficitech a jiných zlepšeních. Zdůvodňoval tak, proč není třeba znovu snížit již tak rekordně nízké úrokové sazby ECB. Úvahy o tom, že by ECB však mohla znovu uvolnit svoji měnovou politiku, zřejmě jen tak nerozptýlí. Nemusí přitom jít primárně o sazby, ale o další kolo LTRO, které by do systému přineslo novou likviditu. Nová eura, která jen těžko ukončí credit crunch, by třeba mohla napomoci k oslabení společné měny. Ne pro každou exportující zemi v eurozóně není totiž silné euro tak neškodné jako pro Německo.

Petr Dufek
Analytik ČSOB
pdufek@csob.cz

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.