Petr Dufek: Eurozóna má našlápnuto

07.03.2018 11:48

Dnes se trhy v eurozóně znervózněné výsledky italských parlamentních voleb a zároveň zklidněné vznikem velké koalice v Německu budou mít možnost seznámit, jak na tom evropská ekonomika skutečně byla v závěru loňského roku.

Petr Dufek: Eurozóna má našlápnuto
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Prozatím totiž měly k dispozici pouze předběžný odhad sestavený na základě neúplných dat, navíc bez jakýchkoliv podrobností. I ten ovšem vyzníval na evropské podmínky velmi povzbudivě. Mezičtvrtletní růst o 0,6 % se řadí mezi ty velmi solidní, stejně jako aktuální meziroční tempo 2,7 %. Dá se předpokládat, že k ekonomickému růst eurozóny – podobně jako v předchozím období – přispěla jak spotřeba, tak investice i se zahraničním obchodem. Na straně nabídky si největší zásluhu zřejmě opět připíše zpracovatelský průmysl, který budou v závěsu následovat některé služby. Konkrétně doprava, obchod a IT služby.

ECB tak rovněž bude mít na svém zítřejším zasedání mnohem ucelenější obrázek dění v eurozóně, který navíc podporuje i sestava nových měkkých dat za první kvartál, které rovněž vyznívají celkem povzbudivě. Při pohledu na indexy nákupních manažerů (PMI) si nelze nevšimnou ústupu z nedávných sedmiletých maxim, ať už jde o celkový PMI za eurozónu v únoru, nicméně stále se tento index nachází nad hranicí 56. A to samo o sobě naznačuje pokračující expanzi, i když PMI zaostal za úrovněmi dosaženými v závěru loňského roku a vlastně nakonec i za odhady trhu. Ústup z maxim je přitom vidět ve všech velkých zemí eurozóny a jde na vrub především odvětví služeb. Jde nicméně o jeden měsíc, a tak nemá smysl hned začít malovat čerta na zeď. Zvlášť, když samotné číslo je stále velmi vysoké pro všechny zúčastněné země.

Ale abychom jen nechválili, tak si nelze nevšimnou, že se nedaří všem zemím až tak stejně dobře. I na celkových výsledcích za poslední rok je totiž vidět, že kromě Řecka v eurozóně stále existují země, kterým se ani po deseti letech nepodařilo dostat se zpět na úroveň, kterou dosahovaly před pádem Lehman Brothers. Včetně Řecka je jich pět, nicméně tou druhou s největším zaostáváním je „překvapivě“ druhá nejzadluženější země eurozóny – Itálie. Země, s jejíž vadnoucí ekonomickou silou se bude muset vypořá(dáva)t nová vláda, o níž se samozřejmě ještě neví vůbec nic.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla