Petr Dufek: Hrubý domácí produkt v režii lockdownu

30.04.2021 12:52 | Komentář

V důsledku pokračujícího lockdownu česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku poklesla. Ve srovnání s koncem loňského roku se její výkon snížil o 0,3 %, meziročně pak byl nižší o 2,1 %.

Petr Dufek: Hrubý domácí produkt v režii lockdownu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Tento výsledek není vzhledem k situaci překvapivý a vlastně ani nijak tragický, když vezmeme v úvahu všechny restrikce, které zasáhly významnou část služeb, zejména pak v oblasti cestovního ruchu. Tentokrát navíc vzhledem k problémům v dodávkách komponent česká ekonomika nemohla až tak spoléhat na průmysl, který ji ještě v závěru loňského roku udržel v černých číslech.

Údaje statistického úřadu jsou zatím jen předběžné a neúplné, takže se z nich nedají dělat žádné hluboké závěry. Je nicméně evidentní, že vývoj ekonomiky ovlivnily nižší výdaje domácností, které částečně vykompenzovaly pozitivní výsledky zahraničního obchodu a vyšší vládní spotřeba spojená s bojem proti důsledkům pandemie.

I když HDP skončil v prvním čtvrtletí v červených číslech, mluvit o další recesi je velmi předčasné. Je totiž velmi pravděpodobné, že už ve druhém kvartále díky plánovanému konci restrikcí se ekonomika začne vracet k růstu. Právě od dosud utlumených služeb bude možné očekávat impuls, který zesílí ještě ve druhé polovině roku.

Samozřejmě předpokladem k úspěšnému návratu konjunktury (a tedy i konce lockdownu) je ústup pandemie a úspěšná vakcinační strategie. Potom by růst české ekonomiky mohl dosáhnout zhruba 3,5 % a v roce následujícím by měl ještě zrychlit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David: Iracionální feminismus v Evropském parlamentu vítězí

7:34 Ivan David: Iracionální feminismus v Evropském parlamentu vítězí

Hlasoval jsem proti přijetí Zprávy o prosazování rovnosti žen a mužů ve vzdělání a zaměstnání v obla…