Petr Dufek: Imunní stavebnictví

09.05.2020 19:33

Zatímco průmysl v březnu výrazně propadl, stavebnictví nástup korona-krize až tak nepocítilo. Pokles produkce o 3,1 % není s ohledem na komplikace spojené s pohybem lidí nebo na dřívější nedostatek ochranných pomůcek nijak dramatický. V inženýrském stavitelství dokonce výroba o desetinu vzrostla, takže veškerý pokles šel na vrub pozemnímu stavitelství.

Petr Dufek: Imunní stavebnictví
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

U bytové výstavby, která konečně leč se zpožděním reagovala na zvýšenou poptávku, došlo v březnu a vlastně i v celém prvním čtvrtletí k určitému ochlazení. Ještě je předčasné hovořit o zmrazení výstavby, spíše jde o reakci na zavedení nouzového stavu a restrikcí s ním spojených.

Jestli něco z výsledků stavebnictví vyznívá negativně, tak jsou to především nové zakázky, které v prvním čtvrtletí poklesly. A to nejenom co do počtu, ale především co do objemu (-13 %). Nelze sice přehlédnout vysoký srovnávací základ z loňského roku, zvlášť pokud jde o infrastrukturní zakázky, avšak zvýšenou pozornost tyto statiky rozhodně budou i nadále zasluhovat.

Stavebnictví je jako jedno z mála odvětví současnou korona-krizí zatím dotčeno jen okrajově. O to více otázek vyvolává do budoucna. Především, zda se podaří udržet vysokou míru investic veřejného sektoru nebo jak bude reagovat na útlum realitního trhu, ať už jde o ten bytový nebo komerční.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Josef Bezecný: Zdražuji, zdražuješ, zdražuje, zdražujeme, zdražujete, zdražují...

7:29 Miroslav Josef Bezecný: Zdražuji, zdražuješ, zdražuje, zdražujeme, zdražujete, zdražují...

Ještě pár dnů před covidem se naši významní - významnější - nejvýznamnější titulovali VIP, celebrity…