Petr Dufek: Inflace na ústupu

10.04.2018 14:01

Zatímco ještě na podzim, kdy vrcholila máslová horečka, se inflace vyšplhala až na dosah tří procent, poslední dva měsíce se je už pod dvěma procenty.

Petr Dufek: Inflace na ústupu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Za poslední měsíc se spotřebitelské ceny snížily díky zlevnění potravin a dovolených o 0,1 %. Ve srovnání s loňským březnem jsou tentokrát ceny vyšší jen o 1,7 %. Inflace tedy zpomaluje a vzdaluje se od cíle i od poslední prognózy ČNB. Aktuální odchylka od výhledu centrální banky je už šest desetin procentního bodu.

Aktuálně inflace klesá především proto, že se výrazně zpomalil růst cen potravin. Řada potravin dokonce v posledních několika měsících výrazně zlevnila. Hlavním inflačním faktorem tak už nejsou potraviny a podle očekávání je v letošním roce v této pozici nahradilo bydlení. Za bydlení si domácnosti meziročně připlácejí v průměru 2,3 %, zejména v důsledku zvýšeného nájemného a dražších energií. Přesto je růst nákladů na bydlení s ohledem na vývoj na realitním trhu ještě docela umírněný.

S tím, jak se inflace vzdaluje od inflační prognózy ČNB, klesá ochota centrální banky zvyšovat sazby. Nicméně to neznamená, že ČNB musí další růst sazeb odsunout na neurčito. V první řadě se dá předpokládat, že výrazně nižší letošní inflace vytváří prostor pro vyšší inflaci v příštím roce. Nejenom z pohledu nižších statistických základů. Do inflace zatím příliš nepromluvily vyšší mzdy ve službách a stejně tak ani poptávková inflace.

A jak to bude s inflací v dalších měsících? S největší pravděpodobností se inflace udrží pod cílem i po zbytek letošního roku a nad cílovou hodnotu se inflace vrátí až v roce následujícím. K růstu cen bude i nadále přispívat především dražší bydlení a energie. Rychleji porostou ceny služeb, zatímco u zboží bude stále fungovat brzda v podobě silného konkurenčního boje mezi „kamennými“ a internetovými obchody.

Petr Dufek
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zločiny proti lidskosti nesmí zůstat bez trestu

2:36 Zločiny proti lidskosti nesmí zůstat bez trestu

Můj dlouholetý kamarád, kanadsko-český žurnalista Peter Adler, zveřejnil na internetových stránkách …