Petr Dufek: Inflace v eurozóně na novém rekordu

01.10.2022 13:29 | Komentář

Chtě nechtě ECB bude muset pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb rázně i v dalších měsících. Podle předběžných údajů Eurostatu totiž meziroční inflace v eurozóně dosáhla v září nového rekordu, a sice deseti procent. Ještě před měsícem to bylo „jen“ 9,1 %.

Petr Dufek: Inflace v eurozóně na novém rekordu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Samozřejmě hlavním důvodem rostoucí inflace jsou drahé energie, jejichž cen vzrostly už o více než 40 %. Je ovšem stále více patrné, že inflační tendence se projevují i u potravin a dalšího spotřebního zboží, stejně jako u služeb. Zrychluje proto i jádrová inflace, která se už přibližuje na dohled pěti procentům. Sekundární efekty drahých energií jsou neúprosné.

Inflačním rekordmanem mezi euro-zeměmi zůstává Estonsko (24,2 %), nicméně pozadu nejsou ani další pobaltské země s více než dvacetiprocentní inflací. Výrazný inflační skok prožívá i Nizozemí, kde se inflace vyšplhala nad 17 %. Dvoucifernou inflaci má už více než polovina zemí eurozóny. Například v Německu se blíží 11 %. Nejnižší inflaci má naproti tomu stále Francie (6,2 %), která včas a rázně zastropovala ceny energie.

Jak je vidět na konkrétních číslech, ani euro samo o sobě neznamená ochranu před inflací. Zvlášť když ECB na inflační tlaky začala reagovat se zpožděním – oproti ČNB dokonce o celý rok později. Příliš dlouho se utěšovala hypotézou o dočasností růstu cen, až se jí inflace vymkla z rukou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Bc. Jaroslav Bašta byl položen dotaz

jednání s Ruskem

Pokoušeli se o to mnozí, i mnohem významnější lidé. Proč myslíte, že by se vám jednat s Ruskem podařilo? O čem? Věříte mu? Podívejte na Zemana. Teď Putinovi do poslední chvíle taky věřil a teď už je tu skoro rok válka. Nemyslíte, že nebýt Ruska, žijeme si docela dobře?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: „Naši“ prezidentští kandidáti

7:35 Jiří Paroubek: „Naši“ prezidentští kandidáti

Zatím jsem se spíš bránil tomu, abych hodnotil „naše“ prezidentské kandidáty. Jednak jsem počítal s …