Petr Dufek: Nadějná čísla z průmyslu

08.04.2024 15:49 | Komentář

Únorové výsledky průmyslu přináší mírný optimismus, a to jak v případě výroby, tak i nových zakázek. Nejenom, že se výroba meziměsíčně zvýšila, ale tentokrát nejde její nárůst pouze na vrub automobilového průmyslu. V černých m/m číslech byla většina průmyslových oborů, tedy i těch, které se oslnivými výsledky zrovna chlubit v posledních měsících nemohly.

Petr Dufek: Nadějná čísla z průmyslu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Nadějně vypadají rovněž i zakázky, které se oproti lednu zvýšily o skoro o pět procent, a to zejména díky automobilovému průmyslu. Dění na evropském, a zejména německém, automobilovém trhu mohlo vzbuzovat obavy z dalšího směřování automotive v ČR. Z nových zakázek zatím přichází částečné uklidnění. Nakolik vydrží, ukážou až další čísla prodejů na evropském trhu.

Dobrou zprávou je, že pouze třetina sledovaných oborů nicméně má zakázky nižší než v lednu, konkrétně výroba kovů, elektrických zařízení a strojírenských výrobků.

Celkově jsou výsledky průmyslu za únor pozitivní. Částečně kompenzují slabší leden, ale na nějaké oslavy je zatím brzo. Už proto, že jde o první dobré číslo v řadě, i proto, že soft ukazatele za březen až tak oslnivé nebyly. Průmysl tak bude ještě chvíli balancovat na hraně v důsledku nevyzpytatelné domácí i zahraniční poptávky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: Stíny horkého léta

12:26 Filip Šebesta: Stíny horkého léta

Denní glosa Filipa Šebesty