Petr Dufek: Nadějné stavebnictví

13.03.2020 7:33

Na rozdíl od průmyslu je tuzemské stavebnictví orientované téměř výhradně na domácí trh, takže je ušetřeno případných logistických problémů.

Petr Dufek: Nadějné stavebnictví
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Navíc do něj proudí peníze z veřejných rozpočtů na projekty v infrastruktuře, a dokud tomu tak bude, bude toto odvětví procházet mírným boomem. Perspektiva pozemního stavitelství je však mnohem více napojena na vývoj v celé ekonomice – na poptávce po komerčních nemovitostech, takže jistou míru nejistoty lze hledat právě tam. Vedle toho bytová výstavba si žije svým vlastním příběhem ovlivňovaným tuzemskou byrokracií a výslednými vysokými cenami.

Lednová čísla ovlivněná i mírnou zimou potvrdila, že stavebnictví má zatím docela dost zakázek. Nárůst produkce o 6 % zejména díky infrastrukturním investicím, více stavebních povolení i rychlejší výstavba nových bytů jsou asi nejrychlejší charakteristikou vývoje tohoto odvětví. To se stále spíše než s nedostatkem zakázek potýká s chybějícími kvalifikovanými i pomocnými pracovníky.

Základním předpokladem příznivého výhledu stavebnictví zůstává dostatek objednávek ze strany veřejného sektoru a schopnost ČR dočerpávat peníze z fondů EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Politické střepy - Video prezidenta a Máte slovo

14:24 Vladimír Ustyanovič: Politické střepy - Video prezidenta a Máte slovo

Štěkající Stehlíková, pocházející z Kazachstánu, je údajně psychiatrička. První větou na sebe prozra…