Petr Dufek: Nálada v české ekonomice se v létě citelně zlepšila

30.07.2020 12:52

Po tragickém druhém čtvrtletí, kdy se česká ekonomika nejspíše bezprecedentně propadla v důsledku nástupu korona-krize, se situace začíná pomalu (ne)jistě stabilizovat. Sice nejsou k dispozici ještě ani červnové výsledky průmyslu nebo služeb, ani HDP, nicméně alespoň z pravidelných průzkumů připravovaných napříč celou evropskou ekonomikou se ukazuje, že to nejhorší máme už za sebou.

Petr Dufek: Nálada v české ekonomice se v létě citelně zlepšila
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Odraz ode dna potvrzují jak dnes zveřejněné evropské průzkumy v průmyslu, tak i ve službách. V průmyslu je vidět, že se firmám už podařilo dohnat alespoň menší část celkového výpadku výroby a současně, že se jim bude dařit i v následujících měsících, byť obrat v zakázkách zatím nijak extra silný není nebo alespoň přesvědčivý.

Zvlášť je to patrné u nejvýznamnějších průmyslových oborů – jako je automobilový průmysl, strojírenství nebo výroba kovů a kovových výrobků. Firmy se tedy soustředí na dokončování dřívějších objednávek, zatímco zásoba nové práce zatím příliš nepřibývá. Nepřekvapí proto, že podniky pro nejbližší měsíce počítají s dalším snižováním zaměstnanosti.

Zlepšení nálady je patrné v červenci i ve službách. Je ovlivněno nejenom tím, že se už zcela uvolnila téměř všechny restrikce, ale firmy vnímají i návrat zákazníků. V návrat poptávky věří především cestovní kanceláře, letecké společnosti, hotely nebo restaurace poté, co prožily dva měsíce téměř s nulovými tržbami.

Optimistická očekávání mají i služby krizí téměř nedotčené – IT byznys, realitní trh nebo finanční služby. Nicméně ani tato příznivá očekávání nemění nic na záměru firem propouštět. Jak moc samozřejmě rozhodne, zda se očekávání podnikatelů ohledně poptávky skutečně naplní. Svoji roli sehraje i tzv. Kurzarbeit a případná další stimulační opatření.

Aktuální průzkum nálad v ekonomice vyznívá opatrně optimisticky, nicméně zcela jasně dává tušit, že návrat na před-koronové úrovně tržeb je pro většinu zúčastněných během na dlouhou trať. Současně ukazuje, že ani aktuální optimistická očekávání nemění nic moc na záměru propouštět. Byť samozřejmě i v jejich případě se zaměstnanost bude odvíjet od pokračování Kurzarbeitu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V médiích jsou hlavně ti, co národ už mnohokrát zklamali a podvedli, tvrdí Pavel Chrastina

0:13 V médiích jsou hlavně ti, co národ už mnohokrát zklamali a podvedli, tvrdí Pavel Chrastina

Nejvíce mediálního prostoru dostávají strany a politici, kteří už národ mnohokrát zklamali a podvedl…