Petr Dufek: Nálada v ekonomice se dál zhoršuje

24.11.2020 12:52

S nástupem druhé vlny a restrikcí se v české ekonomice začal opět šířit pesimismus. Dnes zveřejněné výsledky průzkumu statistického úřadu ukazují, že v posledním měsíci poklesla důvěra ve všech sledovaných odvětvích a negativní náladě propadli i spotřebitelé.

Petr Dufek: Nálada v ekonomice se dál zhoršuje
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Ti vůbec za poslední dva měsíce vykazují vysokou známku pesimismu, která pramení především z obav z nezaměstnanosti a s ní spojené hrozby zhoršení jejich finanční situace. Spotřebitelé jsou negativně naladěni skoro tak, jako na jaře, kdy začínala první vlna pandemie.

Anketa

Získají koalice ODS/KDU-ČSL/TOP 09 a Piráti/STAN ve volbách sněmovní většinu?

13%
87%
hlasovalo: 12911 lidí

Za poslední měsíc se snížila důvěra i v podnikatelském sektoru, zvláště pak ve službách, obchodu a v průmyslu, avšak celkově firmy nepropadají až takové skepsi jako na jaře. A to dokonce ani ve službách, které jsou současnou vlnou pandemie a restrikcemi s ní spojené postiženy nejvíce.

Pokud se v rychlosti podíváme na poptávku, se kterou podniky počítají pro další měsíce, tak v případě průmyslu, stavebnictví i služeb jsou aktuální vyhlídky negativní. Naproti tomu v obchodě jsou mírně pozitivní. Svoji roli sehrává i očekávání, že po otevření spotřebitelé během krátké doby začnou realizovat odloženou poptávku. Jak však už ukázala letní zkušenost, nákupní boom však nemusí mít dlouhého trvání.

Pokud jde o zaměstnanost, tlak na snižování počtu zaměstnanců zatím – alespoň podle výsledků průzkumu – nepolevuje. Mírní se jen v průmyslu, nicméně zesiluje všude jinde.

Zhoršení nálady v české ekonomice není v dané fázi překvapivé. Jde sice jen o měkká data, nicméně i ta naznačují, že útlum v tomto čtvrtletí nebude zdaleka tak dramatický jako na jaře. Navíc to vypadá, že i „uzávěra“ ekonomiky nebude tak dlouhá, a proto se situace může začít normalizovat už v prosinci. Velkou neznámou však zůstává, jak moc budou firmy v závěru roku tlačit na propouštění, které se následně promítne do nálady spotřebitelů a jejich finanční situace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kam bude směřovat Bidenova Amerika?

21:04 Jiří Paroubek: Kam bude směřovat Bidenova Amerika?

Po čtyřletém intermezzu prezidenta republikánů, přichází dnes v šest hodin středoevropského času do …