Petr Dufek: Návrat pesimismu

25.09.2023 15:49 | Komentář

Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu se nálada v české ekonomice v září zhoršila.. A to jak mezi podnikateli, tak i spotřebiteli.

Petr Dufek: Návrat pesimismu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Není to až takové překvapení s ohledem na výsledky obdobných průzkumů v našem blízkém okolí. Už nedávné indexy nákupních manažerů v průmyslu i ve službách v eurozóně dávaly tušit, že problém s nedostatečnou poptávkou přetrvává a že vůči němu může být česká ekonomika jen těžko imunní.

Anketa

Zvládl podle vašeho názoru moderátor ČT Jakub Železný páteční debatu s Miroslavem Ševčíkem v Událostech, komentářích?

1%
98%
hlasovalo: 11916 lidí

A vyhlídky poptávky revidují dolů i firmy v českém průmyslu, stavebnictví i ve službách. Výjimkou je pouze obchod, který zřejmě sází na rozjezd spotřebitelského nákupního apetitu, který lze ovšem očekávat nejdříve s opadnutím současné inflační vlny. Pozitivní na dnes prezentovaných číslech je snad jen potvrzení dalšího zmírňování inflačních tlaků v průmyslu, nicméně přehlédnout nelze, že s vyššími cenami začínají počítat služby, stavebnictví i obchody. Inflace nám proto může dál „migrovat“ z výroby do služeb, a proto se jí nebude až tak jednoduché zbavit.

Zhoršení nálady lze vysledovat i u spotřebitelů, kteří se především obávají nepříznivého vývoje ekonomiky i vlastní finanční situace. Naproti tomu strach z nezaměstnanosti dál polevuje, nicméně překvapivě vyšší jsou zde opět obavy z inflace. To samozřejmě nenahrává ani větším nákupům, a tedy ne brzkému oživení spotřeby domácností.

Celkově dnešní výsledky nálad v české ekonomice znovu potvrzují útlum naší ekonomiky, takže výsledek HDP za třetí kvartál nebude nejspíš nijak přesvědčivý.. Hospodářské oživení se opět odkládá a s ním i návrat na předcovidovou startovací úroveň.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Rozvrat školství jako důsledek všeobecného úpadku společnosti

15:22 Zdeněk Lanz: Rozvrat školství jako důsledek všeobecného úpadku společnosti

Název článku Spolupráce se školami je zásadní, ne vždy ale funguje, který vyšel 2. května 2024 na se…