Petr Dufek: Nezaměstnaných ubývá, volných míst přibývá

12.07.2017 15:51

Dosavadní trend na českém trhu práce se nemění. Zatímco řady nezaměstnaných řídnou, nabídka volných pracovních míst je na rekordu. Míra nezaměstnanosti se dostává na 4 % a je tak o více než o 1,2 procentního bodu nižší než loni. Fakticky to znamená meziroční pokles počtu nezaměstnaných o 91 tisíc, ve srovnání se situací při poslední recesi (2013) dokonce o 251 tisíc.

Petr Dufek: Nezaměstnaných ubývá, volných míst přibývá
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Nezaměstnanost stále klesá, nicméně firmy hledají stále více nových zaměstnanců. Tak velká nabídka volných pozic jako nyní tu vlastně ani nikdy nebyla. Aktuálně to vypadá tak, že o jedno pracovní místo „zápolí“ ani ne dva uchazeči. Samozřejmě v průměru, protože situace v jednotlivých regionech je různá. Zatímco v Karviné na jedno místo připadá 10 lidí bez práce, v Praze či Plzni ani ne jeden.

ČR zůstává zemí s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé EU. I když se firmám nových zaměstnanců nedostává, prozatím není vidět žádný extrémní tlak na růst mezd. Tedy až na výjimky v podobě opravdu nedostatkových pozic. Přesto počítáme s tím, že dynamika mezd musí zrychlit, protože podnikům nezbyde nic jiného než si zaměstnance začít přetahovat. Tedy pokud budou chtít dostát svým závazkům a dál přijímat nové zakázky.

Firmám chybí především kvalifikovaní a nekvalifikovaní dělníci, řidiči, kováři, řemeslníci, svářeči, kuchaři atp. Je to každý měsíc pořád ten stejný řebříček nedostatkových profesí s jedním rozdílem. Počet požadovaných lidí, tedy na rozdíl od nabízených mezd, soustavně narůstá.

A co čekat dále? Nezaměstnanost se bude na úrovni čtyř procent nacházet i v dalších měsících. Na podzim by mohla dokonce ještě dále poklesnout a v závěru roku se vrátí těsně nad čtyři procenta.

Petr Dufek
finanční analytik

Informace o vývoji nezaměstnanosti najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seeman: V Německu začala debata o povinném očkování

21:21 Richard Seeman: V Německu začala debata o povinném očkování

Vstup do restaurací, kin nebo na stadiony pouze s očkováním – podle kancléřského ministra Helge Brau…