Petr Dufek: Nezaměstnaných ubývá, volných míst přibývá

12.07.2017 15:51 | Zprávy
autor: PV

Dosavadní trend na českém trhu práce se nemění. Zatímco řady nezaměstnaných řídnou, nabídka volných pracovních míst je na rekordu. Míra nezaměstnanosti se dostává na 4 % a je tak o více než o 1,2 procentního bodu nižší než loni. Fakticky to znamená meziroční pokles počtu nezaměstnaných o 91 tisíc, ve srovnání se situací při poslední recesi (2013) dokonce o 251 tisíc.

Petr Dufek: Nezaměstnaných ubývá, volných míst přibývá
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Nezaměstnanost stále klesá, nicméně firmy hledají stále více nových zaměstnanců. Tak velká nabídka volných pozic jako nyní tu vlastně ani nikdy nebyla. Aktuálně to vypadá tak, že o jedno pracovní místo „zápolí“ ani ne dva uchazeči. Samozřejmě v průměru, protože situace v jednotlivých regionech je různá. Zatímco v Karviné na jedno místo připadá 10 lidí bez práce, v Praze či Plzni ani ne jeden.

ČR zůstává zemí s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé EU. I když se firmám nových zaměstnanců nedostává, prozatím není vidět žádný extrémní tlak na růst mezd. Tedy až na výjimky v podobě opravdu nedostatkových pozic. Přesto počítáme s tím, že dynamika mezd musí zrychlit, protože podnikům nezbyde nic jiného než si zaměstnance začít přetahovat. Tedy pokud budou chtít dostát svým závazkům a dál přijímat nové zakázky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

12:16 Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

Slogan do titulku jsem si vypůjčil z internetové diskuse. Je dobře, že národ má smysl pro humor. Jen…