Petr Dufek: Nic dramatického, ale mzdy umírněně rostou. Výjimkou jsou soukromé firmy

11.03.2015 12:16 | Zprávy

Po dvou letech reálného poklesu dochází konečně ke zvyšování reálných mezd v české ekonomice. Nejde sice o žádný dramatický nárůst, ale přece jen je to posun. Minimálně v českých korunách.

Petr Dufek: Nic dramatického, ale mzdy umírněně rostou. Výjimkou jsou soukromé firmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

V posledním čtvrtletí loňského roku se průměrná mzda zvýšila o 2,3 %, přičemž rychleji se přidávalo ve veřejném sektoru, kde průměr překonal dokonce hranici 28 tisíc korun. Nakonec i v celoročním vyjádření se ve veřejném sektoru platilo lépe než v tom podnikatelském. Rozdíl zůstal zhruba stejný a pohyboval se nad 200 korunami.

Pokud bychom srovnávali tuzemské mzdy v eurech s okolními zeměmi, devalvací z roku 2013 jsme si jednoznačně znovu pohoršili. Zatímco ještě v roce 2012 dosahovala průměrná mzda v ČR téměř 1000 eur, nyní jsme na 933. Jde o druhý rok poklesu o více než tři procenta. Kupní síla tuzemských zaměstnanců se tak při nákupech v zahraničí či dovolených jednoznačně snížila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Co by měla podle vás EU udělat?

Myslím v reakci na válku na Ukrajině? Jak by měla přistoupit k Rusku, která válku rozpoutalo a k pomoci napadené Ukrajině? Děkuji za odpověď. Bartošová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Politické školení mládeže v režii V. Moravce a ČT

12:17 Jiří Paroubek: Politické školení mládeže v režii V. Moravce a ČT

Na Štědrý večer jsem k svému překvapení zahlédl na ČT24 od 21 hodin probíhající pořad Václava Moravc…