Petr Dufek: Nižší prosincová inflace

12.01.2023 12:52 | Komentář

Podle zveřejněných údajů statistického úřadu se spotřebitelské ceny v prosinci oproti listopadu nezměnily. Zdražení potravin, dovolených a energií tentokrát vykompenzovaly levnější pohonné hmoty.

Petr Dufek: Nižší prosincová inflace
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Inflace je i nadále hlavním důvodem rekordního propadu kupní síly obyvatel a hlavní brzdou české ekonomiky. V meziročním srovnání se inflace snížila na 15,8 % z předchozích 16,2 %. Pokud bychom však nebrali v potaz energetický úsporný tarif, tak je inflace stále blízko dvaceti procentům.

Oproti loňskému prosinci si domácnosti platí o čtvrtinu více za potraviny, o 26 % více za služby v restauracích, skoro o 18 % je i dražší oblečení a obuv. Zásadní je ovšem i nárůst nákladní za bydlení, který v průměru dosahuje 17 %, avšak skrývá se za ním extrémní zdražení plynu na jedné straně a dočasné „zlevnění“ elektřiny na straně druhé.

Průměrná 15,1% inflace byla v roce 2022 nejvyšší od roku 1993, kdy dosáhla 20,8 %. Tehdy se ovšem měnila daňová soustava a přecházelo se na DPH. Tentokrát za inflací musíme hledat především zdražování potravin, rostoucí náklady na bydlení a stravování. Až na výjimky zdražovalo téměř vše, některé zboží, jako třeba oblečení a obuv, dokonce rekordně i v evropském měřítku.

Odhadovat inflaci pro nejbližší měsíce je hodně velká loterie. V lednové inflaci totiž odezní efekt tzv. úsporného tarifu a současně se do ní promítnou nové ceníky obchodníků. V případě energií naštěstí zafunguje cenový strop, který zabrání dalšímu prudkému zdražení elektřiny a plynu.

I když byl vývoj inflace v posledním měsíci pozitivní, s dvoucifernou inflací je třeba počítat i v následujících měsících letošního prvního pololetí. Od jara by však měla začít díky vysokému srovnávacímu základu velmi rychle klesat a napomoci by jí v tom měla i slabá poptávka, která zatlačí na marže obchodníků. I přes tento pozitivní výhled bude rok 2023 inflačně nadprůměrný.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ve frakci Patrioti pro Evropu překreslíme mapu Evropy

Co přesně tím myslíte? Jak překreslit? A věříte tomu, že je EU reformovatelná, a že to dokážete? Vaše frakce je údajně třetí nejsilnější, to znamená, že nemáte většinu. Navíc mi přijde, že s těmi největšími nesmysli přichází EK a nevím, zda jim tak můžete zabránit? Fandím vám, jen si nemyslím, že je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Dostavba Dukovan a otázky o její smysluplnosti

14:17 Zdeněk Joukl: Dostavba Dukovan a otázky o její smysluplnosti

Vláda dnes rozhodla o výběru firmy, která má postavit další dva bloky jaderné elektrárny Dukovany (u…