Petr Dufek: Nižší prosincová inflace

12.01.2023 12:52 | Komentář

Podle zveřejněných údajů statistického úřadu se spotřebitelské ceny v prosinci oproti listopadu nezměnily. Zdražení potravin, dovolených a energií tentokrát vykompenzovaly levnější pohonné hmoty.

Petr Dufek: Nižší prosincová inflace
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Inflace je i nadále hlavním důvodem rekordního propadu kupní síly obyvatel a hlavní brzdou české ekonomiky. V meziročním srovnání se inflace snížila na 15,8 % z předchozích 16,2 %. Pokud bychom však nebrali v potaz energetický úsporný tarif, tak je inflace stále blízko dvaceti procentům.

Anketa

Koho nejvíc chcete ve 2. kole volby prezidenta?

hlasovalo: 33840 lidí

Oproti loňskému prosinci si domácnosti platí o čtvrtinu více za potraviny, o 26 % více za služby v restauracích, skoro o 18 % je i dražší oblečení a obuv. Zásadní je ovšem i nárůst nákladní za bydlení, který v průměru dosahuje 17 %, avšak skrývá se za ním extrémní zdražení plynu na jedné straně a dočasné „zlevnění“ elektřiny na straně druhé.

Průměrná 15,1% inflace byla v roce 2022 nejvyšší od roku 1993, kdy dosáhla 20,8 %. Tehdy se ovšem měnila daňová soustava a přecházelo se na DPH. Tentokrát za inflací musíme hledat především zdražování potravin, rostoucí náklady na bydlení a stravování. Až na výjimky zdražovalo téměř vše, některé zboží, jako třeba oblečení a obuv, dokonce rekordně i v evropském měřítku.

Odhadovat inflaci pro nejbližší měsíce je hodně velká loterie. V lednové inflaci totiž odezní efekt tzv. úsporného tarifu a současně se do ní promítnou nové ceníky obchodníků. V případě energií naštěstí zafunguje cenový strop, který zabrání dalšímu prudkému zdražení elektřiny a plynu.

I když byl vývoj inflace v posledním měsíci pozitivní, s dvoucifernou inflací je třeba počítat i v následujících měsících letošního prvního pololetí. Od jara by však měla začít díky vysokému srovnávacímu základu velmi rychle klesat a napomoci by jí v tom měla i slabá poptávka, která zatlačí na marže obchodníků. I přes tento pozitivní výhled bude rok 2023 inflačně nadprůměrný.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Vykašlali jste se na živnostníky

To, že nechápete, že spousta OSVČ dělá za minimální mzdu vysvětluje, proč sami sobě platy neustále zvyšujete. Napadlo vás, ale že prostě někdo nemá na výběr, a že je rád i za tu minimální mzdu? A vy nám ještě házíte klacky pod nohy, místo toho, abyste byli rádi, že makáme? To má jakou logiku? Fakt ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Počteníčko pro senátory

13:33 Zdeněk Jemelík: Počteníčko pro senátory

Sdílím údiv prezidenta republiky nad neúspěchem jeho návrhu na jmenování soudce Josefa Baxy ústavním…