Petr Dufek: Odstávky připravily autoprůmysl o více než třetinu výroby

22.04.2020 7:33

Zatím sice nemáme kompletní obrázek české ekonomiky v březnu, kdy začal platit nouzový režim, a firmy zavedly dobrovolné odstávky, nicméně některá zásadní čísla už k dispozici jsou. Dnes zveřejněné výsledky Sdružení automobilového průmyslu ukazují, jak se korona-krize podepsala na výrobě tohoto největšího tuzemského odvětví právě v březnu.

Petr Dufek:  Odstávky připravily autoprůmysl o více než třetinu výroby
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Podle aktuálních statistik se meziročně snížil počet vyrobených automobilů v tomto měsíci o více než 36 %, respektive o 47,5 tisíce. Důvodem jsou odstávky všech tří automobilek, které začaly ve druhé polovině měsíce a u dvou ze tří výrobců ještě i v současnosti pokračují.

Autoprůmysl bude vzhledem ke své dominantní váze v rámci průmyslu i hlavním důvodem velmi slabých výsledků celého odvětví nejenom za březen, ale i za duben, kdy jeho propad může dosáhnout zhruba 90 %. Je nepravděpodobné, že by se v dalších měsících podařilo automobilovému průmyslu tuto ztrátu (cca 160 vozů) vykrýt či dohnat. Nejenom proto, že celkový náběh automobilek na 100 % produkce nebude okamžitý.

Hlavní otázkou nicméně bude, jak se bude vyvíjet poptávka po nových vozech. Budou evropské firmy v současné bezprecedentní recesi pospíchat s obnovou svých vozových parků? Podaří se rychle restartovat exporty do třetích zemí? A na oprávněně posledním místě nelze zapomenout ani na evropské spotřebitele, zda jejich chuť pořídit si nové auto přetrvá i v současné nejisté době.

Koronavirus je už druhou těžkou ranou, kterou autoprůmysl obdržel v poslední době. Tou první je permanentní hrozba pokut za nadměrné emise, které mu naordinovala sama EU. Automobilový průmysl tak prochází asi nejtěžším obdobím v historii, které předčí i časy po pádu banky Lehman Brothers.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za svěření Hotelu Opatov do správy městské části

21:37 Petice za svěření Hotelu Opatov do správy městské části

Petice podle čl. 18 LZPS a zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním „za svěření majetku ve vlas…