Petr Dufek: Optimismus v české ekonomice opadá

24.08.2021 13:07 | Komentář
autor: PV

Dnes zveřejněné výsledky statistického úřadu potvrzují, že nálada v podnikatelském sektoru se dva měsíce po sobě postupně zhoršuje. Nejde však zdaleka o nějaký návrat všeobecného pesimismu, ale spíš o zkrocení dřívějšího optimismu, který byl spojený s velkým očekáváním po rozvolnění protipandemických opatření.

Petr Dufek: Optimismus v české ekonomice opadá
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Důvěra nepřekvapivě klesá v tuzemském největším odvětví – a sice v průmyslu. Ten se v letošním roce musí vypořádávat stále s problémy fungování dodavatelských řetězců, komplikovanou mezinárodní dopravou, vysokými cenami vstupů a energií a tradičně i s nedostatkem zaměstnanců. Výhled poptávky v následujících třech měsících se sice mírně snížil, avšak zůstává na poměrně vysoké úrovni, zvlášť pokud jde o zahraniční zakázky. Celkově firmy mají objednávky na více než rok dopředu, takže nezbývá než zajistit, aby měly i z čeho vyrábět.

Pokles důvěry zaznamenaly tentokrát i služby, kde se rovněž přehodnocují výhledy poptávky pro další tři měsíce, nicméně stejně jako v průmyslu zůstávají stále ještě docela vysoko. Aktuální snížení důvěry v odvětví služeb lze chápat jako korekci dříve vysokých očekávání v cestovním ruchu, která se ne úplně naplňují, protože stále ještě nenaběhl cestovní ruch. Výpadek zahraničních turistů totiž mohou domácí návštěvníci vzhledem ke své kupní síle a preferencím kompenzovat jen částečně.

Nálada v obchodě rovněž mírně poklesla, za to ovšem rostou očekávání, pokud jde o růst cen. Ta jsou dokonce nejvyšší od roku 2003, od kdy je k dispozici souvislá řada sledování tohoto ukazatele. Nahrává tomu i fakt, že úroveň zásob v obchodech je v důsledku výpadků dodávek nízká, zatímco poptávka spotřebitelů sílí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

13:28 Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

Máme prý konzervativního prezidenta republiky. Nebo by se to aspoň některému pozorovateli mohlo zdát…