Petr Dufek: Optimismus v české ekonomice opadá

24.08.2021 13:07 | Komentář
autor: PV

Dnes zveřejněné výsledky statistického úřadu potvrzují, že nálada v podnikatelském sektoru se dva měsíce po sobě postupně zhoršuje. Nejde však zdaleka o nějaký návrat všeobecného pesimismu, ale spíš o zkrocení dřívějšího optimismu, který byl spojený s velkým očekáváním po rozvolnění protipandemických opatření.

Petr Dufek: Optimismus v české ekonomice opadá
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Důvěra nepřekvapivě klesá v tuzemském největším odvětví – a sice v průmyslu. Ten se v letošním roce musí vypořádávat stále s problémy fungování dodavatelských řetězců, komplikovanou mezinárodní dopravou, vysokými cenami vstupů a energií a tradičně i s nedostatkem zaměstnanců. Výhled poptávky v následujících třech měsících se sice mírně snížil, avšak zůstává na poměrně vysoké úrovni, zvlášť pokud jde o zahraniční zakázky. Celkově firmy mají objednávky na více než rok dopředu, takže nezbývá než zajistit, aby měly i z čeho vyrábět.

Pokles důvěry zaznamenaly tentokrát i služby, kde se rovněž přehodnocují výhledy poptávky pro další tři měsíce, nicméně stejně jako v průmyslu zůstávají stále ještě docela vysoko. Aktuální snížení důvěry v odvětví služeb lze chápat jako korekci dříve vysokých očekávání v cestovním ruchu, která se ne úplně naplňují, protože stále ještě nenaběhl cestovní ruch. Výpadek zahraničních turistů totiž mohou domácí návštěvníci vzhledem ke své kupní síle a preferencím kompenzovat jen částečně.

Nálada v obchodě rovněž mírně poklesla, za to ovšem rostou očekávání, pokud jde o růst cen. Ta jsou dokonce nejvyšší od roku 2003, od kdy je k dispozici souvislá řada sledování tohoto ukazatele. Nahrává tomu i fakt, že úroveň zásob v obchodech je v důsledku výpadků dodávek nízká, zatímco poptávka spotřebitelů sílí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

12:16 Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

Slogan do titulku jsem si vypůjčil z internetové diskuse. Je dobře, že národ má smysl pro humor. Jen…