Petr Dufek: Po čase první pozitivní číslo z evropského automobilového trhu

16.10.2020 19:54

Dobrých zpráv v poslední době přichází z ekonomiky spíše méně než více, a tak tady je jedna z nich. Prodeje osobních automobilů na evropském trhu po delší době opět vzrostly.

Petr Dufek: Po čase první pozitivní číslo z evropského automobilového trhu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Podle dnes zveřejněných výsledků se zářijové registrace nových osobních vozů v EU27 meziročně zvýšily o 3,1 %, a to především díky růstu německého a italského trhu. Další tři z pěti největších unijních trhů (Francie, Španělsko a Belgie) však zůstávají i nadále v mínusu.

Jde teprve o první letošní nárůst, který jen drobným způsobem koriguje propad, který trh zaznamenává už od počátku roku. Ten dosahuje téměř 29 %, což znamená, že se letos prodalo zatím o 2,9 milionů aut méně než ve stejném období minulého roku.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21836 lidí

V ročním vyjádření je trh stále ještě blízko minima dosaženého v roce 2013. Zatímco tenkrát šel trh ke dnu pozvolna, letošní pád ovlivněný zejména pandemií byl extrémně rychlý. To ovšem neznamená, že i oživení musí být automaticky rázné.

Trh bude v dalších měsících stále pod vlivem spotřebitelského pesimismu a firemních škrtů, které se dotýkají i budování firemních flotil.

Zářijový výsledek odráží realizaci nákupů odložených v době restrikcí spíše, než že by sám o sobě indikoval novou vlnu zájmu o nákup osobních vozů. Z průzkumů ostatně zatím nic takového ani nevyplývá. Je navíc otázkou, nakolik s touto „normalizací“ trhu lze počítat i v dalších měsících s ohledem na znovu rozvíjející se nákazu ve významné části EU.

Proto nejnovější čísla lze sice hodnotit pozitivně s tím, že nejhorší má trh už nejspíše za sebou, nicméně návrat k úrovním loňského roku bude zajisté během na hodně dlouhou trať, během něj se automobilky budou muset vypořádat s tvrdšími emisními limity. Na druhou stranu jisté známky oživení trhů v Asii by mohly vývoj evropského automobilového průmyslu v dalších měsících přece jen mírně podpořit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Novák: Za nárůstem spotřebitelských cen v březnu stálo další zdražení pohonných hmot

11:10 Miroslav Novák: Za nárůstem spotřebitelských cen v březnu stálo další zdražení pohonných hmot

Spotřebitelské ceny v březnu oproti únoru vzrostly o 0,2 % a v meziročním srovnání došlo ke zrychlen…