Petr Dufek: Průmysl na konci roku v útlumu

7.2.2022 5:58 odp. | Komentář

Slabší prosincové výsledky průmyslu nejsou žádným překvapením. Už průběžné zprávy o vývoji v automobilovém průmyslu dávaly tušit, že závěr roku nebude z hlediska výkonu našeho největšího odvětví nijak oslnivý.

Petr Dufek: Průmysl na konci roku v útlumu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Problémem ovšem není nezájem zákazníků, ale přetrvávající nedostatek komponent zejména pro automobilový průmysl. 

Anketa

Má Miloš Zeman v tuto chvíli vaši důvěru? (Ptáme se od 3. 2. 2022)

78%
19%
hlasovalo: 55141 lidí

V prosinci se výroba v průmyslu meziměsíčně snížila o téměř 3 %, ve srovnání s předloňským prosincem byla níže o dvě procenta. Podíváme-li se na sezónně očištěné výsledky publikované statistickým úřadem, je vidět, že slabší byla čísla ze všech velkých oborů. Počínaje automobilovým průmyslem, který podobně jako v dalších zemích unie trpí přetrvávajícím nedostatkem dovážených komponent. Nicméně propad tentokrát zaznamenalo i strojírenství, výroba PC, slabší byla i výroba elektrických zařízení nebo potravinářských výrobků.

Průmysl stále brzdí nefunkční mezinárodní dodavatelské řetězce, drahá a nespolehlivá doprava, vysoké ceny vstupů včetně energií a přetrvávající nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků. Při pohledu na zakázky je vidět, že na slabou poptávku si firmy moc stěžovat nemohou. I v prosinci nové objednávky rostly a v celém průmyslu byly o 10 % výše než v roce 2019. Na druhou stranu nelze přehlížet, že jsou to výsledky v běžných cenách, které za poslední rok extrémně narostly, takže jejich aktuální vývoj musíme brát s jistou rezervou.

Za celý rok 2021 se průmyslová výroba zvýšila o 6,4 % a výrazně umazala propad vzniklý v prvním roce pandemie. Výsledky průmyslu mohly být nepochybně lepší, kdyby se třeba automobilový průmysl nemusel uchylovat k prodlužování odstávek v důsledku chybějících součástek. Zatímco celé odvětví skončilo zhruba procento pod výsledky předpandemického roku 2019, jeho největší součást – výroba aut – dokonce o 8,5 %.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Milost, z které pohoršení pochází

16:31 Zdeněk Jemelík: Milost, z které pohoršení pochází

V době, kdy byl prezidentem republiky Václav Klaus, jsem se často věnoval agendě žádostí o milost. V…