Petr Dufek: Průmysl opět v režii automobilek

06.01.2023 12:25 | Komentář

Listopadové výsledky největšího tuzemského odvětví podle očekávání ovlivnila pozitivní čísla z automobilového průmyslu. Za meziměsíčním (3,1 %) i meziročním růstem (+0,5 %) můžeme hledat právě lepší výkon této exportně orientované části průmyslu, který ještě před měsícem celkovou výrobu ovlivňoval negativně.

Petr Dufek: Průmysl opět v režii automobilek
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Automobilovému průmyslu se daří především díky zásobě starých zakázek, které postupně odbavuje v závislosti na spolehlivosti subdodávek komponentů. Právě ty stojí za měsíčními výkyvy nejenom v posledních měsících, ale v podstatě od začátku čipového „hladomoru“. Pozitivní zprávou nicméně je, že postupně přibývají i objednávky nové.

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 27252 lidí

Výkony ostatních průmyslových oborů zdaleka nevyčnívají tak, jako právě výroba aut.. Oproti předchozímu měsíci si pohoršila výroba elektroniky i produkce elektrických zařízení, které se řadí mezi nejsilnější obory tuzemského průmyslu. V meziročním srovnání jsou však jejich výsledky stále ještě příznivé na rozdíl třeba od výroby kovů, kovových výrobků a stavebních materiálů.

Listopadové výsledky naznačují trend dvourychlostního průmyslu. Na růstové vlně se vezou automobilky, na vlně poklesu větší zbytek odvětví. V podstatě to odpovídá očekávání, podle kterých útlum spotřební a investiční poptávky doma i v zahraničí se musí dříve nebo později propsat i do výsledků jednotlivých oborů.

Navzdory příznivějším listopadovým číslům se průmysl v posledním kvartále loňského roku nevyhnul poklesu a podílí se tak na mírné recesi, do které naše ekonomika pravděpodobně vstoupila v druhém pololetí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Pohřešovaná diplomacie

13:57 Ladislav Jakl: Pohřešovaná diplomacie

Denní glosa Ladislava Jakla