Petr Dufek: Průmysl stále v recesi

03.02.2025 15:26 | Komentář
autor: PV

I přes mírné lednové zlepšení se index nákupních manažerů – PMI – mapující situaci v tuzemském průmyslu nachází v útlumovém pásmu. Signalizuje tak další pokles tohoto největšího odvětví, i když v menší míře než ještě před měsícem.

Petr Dufek: Průmysl stále v recesi
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Radost z nárůstu PMI na 46,6 bodů však kazí pokračující pokles zakázek. Dokud se konečně neobrátí trend zakázek k lepšímu, je zbytečné přeceňovat jakékoliv optimistické vyhlídky firem.

A v tomto směru se stále nic nemění, jen se zvyšují rizika v podobě prohlubujících se problémů německého hospodářství, které mohou ještě umocnit zvažovaná americká cla na zboží z EU.

I když máme na první pohled malý podíl vývozu do USA, význam obchodu s touto zemí je vzhledem k pozici tuzemských podniků v dodavatelských řetězcích přece jen výraznější.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Sebedestrukce EU

Musím vám dát za pravdu, že EU vede sebedestrukční politiku. Vrtá mi ale hlavou, jak je to možné? Kdo to řídí? To jsou všichni tak mimo nebo jim je jedno, co s námi bude?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Veselá svatba a méně veselé souvislosti

18:23 Jiří Weigl: Veselá svatba a méně veselé souvislosti

Pondělní glosa Jiřího Weigla