Petr Dufek: Recese opět potvrzena

31.03.2023 12:52 | Komentář

Dílčí zpřesnění dat o HDP s celkovými výsledky ani trendy příliš nezahýbalo. Česká ekonomika v loňském roce sice rostla tempem 2,5 %, avšak už druhou polovinu roku poznamenala recese. Za ní můžeme hledat především vysokou inflaci, která snížila kupní sílu domácností, a tak i srazila jejich spotřebu.

Petr Dufek: Recese opět potvrzena
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Vypadalo to zpočátku nadějně, ale přesto se české hospodářství se ani v loňském roce nevrátilo na výchozí předcovidovou úroveň konce roku 2019 (díváme-li se na vývoj v jednotlivých kvartálech). Důvodem byl masívní pokles spotřeby, která byly v závěru roku už o 8 % nižší než na konci roku 2019.

I když výkon ekonomiky ve druhé půlce roku poznamenala recese, nefinančním podnikům se dařilo zvyšovat svoji ziskovost. Podíl zisku na vytvořené přidané hodnotě se tehdy vyšplhal na 46,9 %, mimo jiné i díky řízení mzdových nákladů, jejichž podíl na HDP v celé ekonomice loni poklesl na nejnižší úroveň za posledních pět let.

Za pozitivní lze navzdory recesi hodnotit vývoj investic, které byly tentokrát motivované především snahou o dosahování energetických úspor, nahrazovaní lidské práce i penězi z veřejných rozpočtů. Pokles naproti tomu v ekonomice zaznamenaly investice do bydlení, a to už druhým rokem po sobě.

Dnešní data statistického úřadu dotvářejí obrázek vývoje české ekonomiky v detailu a navzdory některým přesněním jej však nemění. Hlavní brzdou ekonomiky zůstává inflace, která jí bude negativně ovlivňovat i v prvním pololetí letošního roku.

Ekonomika by se nicméně mohla odrazit ode dna už na přelomu druhého a třetího kvartálu, avšak celoročním výsledkem bude nejspíš „jen“ kladná nula.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Od čeho utíká komisař Síkela?

15:16 Zbyněk Fiala: Od čeho utíká komisař Síkela?

Český ministr průmyslu ještě evropským komisařem není, ale jestli přenese na evropskou úroveň, to, c…