Petr Dufek: Recese vývoj trhu práce zatím neovlivnila

04.02.2023 12:21 | Komentář

I když je česká ekonomika oficiálně už více než půl roku v recesi, na trhu práce to vidět není. Míra nezaměstnanosti podle výběrového šetření pracovních sil poklesla v posledním čtvrtletí loňského roku na 2,2 %. Trh práce tak viditelně neovlivnila ani recese, ani příchod velkého počtu lidí z Ukrajiny, kteří zde rychle nalezli práci.

Petr Dufek: Recese vývoj trhu práce zatím neovlivnila
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Toto číslo je o něco nižší než údaje z ministerstva práce, protože metodika ILO je přece jen přísnější. Nezaměstnaným není automaticky každý, kdo nemá práci, ale musí si ji aktivně hledat a také být připraven do práce nastoupit.. Na druhou stranu, z počtů nezaměstnaných vypadávají ti, kteří jsou například na brigádě.

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30090 lidí

Pozitivní zprávou je, že i době ekonomického útlumu dál rostla zaměstnanost, a to především v průmyslu a ve službách. Je vidět, že se firmy po zkušenostech z předchozích recesí chovají obezřetně a zaměstnanců se nezbavují při prvních známkách potíží. Dokonce řada z nich má stále problém nové zaměstnance najít. Tento problém mohou navíc ještě vyhrotit odchody do výhodných předčasných penzí.

ČR se nejspíše nevyhne mírnému nárůstu nezaměstnanosti v úvodu letošního roku, avšak nepůjde o nijak dramatický skok. Problémy ekonomiky, jak ostatně vyplývá i z průběžných průzkumů mezi firmami, jsou dočasného rázu, a proto nedochází k plošnému propouštění.

Energetická drahota nutí podniky hledat úspory především ve spotřebě energií, investovat do technologií a přizpůsobovat se zvýhodněné zahraniční konkurenci.

Situaci na trhu práce napomáhá i to, že tlak na růst mezd není ani v těchto inflačních časech dramatický. Zaměstnanci preferují zachování si práce před dorovnáváním inflace.

Mezinárodně srovnatelná míra nezaměstnanosti proto nejspíš nepřekročí hranici tří procent ani letos.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Kulhavý: Nadčasový spekulativní pohled do budoucna i zpět, s kritikou do vlastních řad

9:32 Miroslav Kulhavý: Nadčasový spekulativní pohled do budoucna i zpět, s kritikou do vlastních řad

Úvodem hned dvě otázky na tvrdo: umí si někdo představit, že by Rusko bylo s celou  Evropou po mnoho…