Petr Dufek: Růst německé ekonomiky nepolevuje

20.09.2017 10:05

Nejvýznamnější událostí tohoto týdne je nepochybně zasedání amerického Fedu, od kterého se očekává představení úrokového výhledu na další roky. Zda se naplní očekávání trhu, že Fed nebude s růstem úrokových sazeb nijak pospíchat a soustředí se na kvantitativní utahování, nebo zda skutečně bude chtít centrální banka jít po dosavadní linii návratu k novému dlouhodobému normálu (viz zahraniční forex).

Petr Dufek: Růst německé ekonomiky nepolevuje
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Mezi neméně sledované události, které přijdou ještě na řadu, však bude patřit i páteční zveřejnění indexů nákupních manažerů v eurozóně a zejména pak v Německu. A očekávání jsou nastavena skutečně vysoko. Předpokládá se tedy, že si Německo i ve třetím čtvrtletí udrží solidní růst a bude tak nadále fungovat jako motor celé eurozóny. Ostatně včera publikovaný ZEW něco takového už docela jasně naznačil. Nezdolával zatím takové rekordy jako populárnější Ifo, avšak jako předskokan PMI a nakonec i Ifa může zatím docela posloužit.

Výrazné zlepšení indikátoru ekonomického sentimentu ZEW stojí především na optimističtějších očekávání finančních analytiků, zejména v případě investic vlády i soukromého sektoru. Volby, které čekají Německo o víkendu, by podle komentářů ZEW neměly představovat riziko pro další vývoj německého hospodářství. A nakonec optimismus v září převládal u analytiků i v případě jejich pohledu na eurozónu.

Celkově tedy sentiment podle ZEW vyznívá pozitivně a za dva dny se ukáže, jestli jsou vedle analytiků stejně pozitivně naladění i manažeři v německých firmách. S ohledem na dosavadní tvrdá data nepochybně ano, zvlášť když růst německé ekonomiky podporují jak domácí tak zahraniční poptávka a silné euro zatím nikomu vrásky na čele příliš nedělá. Dobré číslo proto nejspíše už nikoho „nezaskočí“, a tak překvapení může přijít spíše od dalších zemí eurozóny. Například, zda se potvrdí zrychlení růstu francouzské a italské ekonomiky, které by mohlo snížit ochotu ECB dále masivně tisknout eura a redistribuovat úspory v rámci eurozóny.

Petr Dufek
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Přikryl: Rizika omylů v bytové politice. Fenomén regulace nájemného

19:35 Ivan Přikryl: Rizika omylů v bytové politice. Fenomén regulace nájemného

Chci začít malou úvahou. Zatímco občan, laik, si může přát snadná řešení složitých jevů, politik, ú…