Petr Dufek: Státní rozpočet za prvních měsíců končí schodkem -193 miliard

03.08.2022 7:37 | Komentář

Zatímco dva předchozí roky rozpočet touto dobou končil deficitem přesahujícím 200 mld. (loni téměř 280 mld.), letos se daří držet jeho schodek zatím celkem na uzdě. Zásluhu na tom má zejména pozitivní vývoj na příjmové straně, kde se daří výrazně oproti plánu navyšovat daňové výnosy.

Petr Dufek: Státní rozpočet za prvních měsíců končí schodkem -193 miliard
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Zejména u DPH se daří lépe ve srovnání s plánem a podstatně příznivěji než loni. Jen na této dani stát vybral o téměř 33 mld. více, celý systém veřejných rozpočtů dokonce o skoro 51 mld. Svoji roli má nepochybně inflace, protože s rostoucími cenami se zvyšuje i výnos DPH, pokud zároveň automaticky nepadá i spotřeba.

Více stát vybírá i na daních z příjmů, naproti tomu výrazně zaostávají příjmy z EU. Zatímco v plánu bylo na celý rok 196 mld., za prvních sedm měsíců se podařilo získat jen necelých 68. Vzhledem k rozdílu jde tak skluz na příjmové straně především za tímto důvodem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Petr Sadovský byl položen dotaz

Co přesně myslíte tou odpovědností?

A jak a koho chcete přimět k odpovědnosti za bitcoinovou kauzu? A konkrétně k Blažkovi, myslíte, že jeho odstoupením se ze všeho vyvinil? Neměl by na něj někdo podat trestní oznámení? Máte to v plánu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Josef Bezecný: 21. srpen

16:26 Miroslav Josef Bezecný: 21. srpen

Každý rok se, 21. srpna, chystám do Prahy k Rozhlasu, abych rozehnal tu bandu lhářů a podvodníků, kt…