Petr Dufek: Útraty v obchodech opět rostou

04.09.2020 14:37

Červencové tržby obchodníků ukazují, že se chuť nakupovat českým spotřebitelům zcela jistě vrátila. Meziměsíčně byly tržby tentokrát o 1,8 % vyšší a meziročně (po sezónním očištění) o necelá dvě procenta. Dá se říct, že vlna korona-krize už alespoň v této části ekonomiky opadla, protože spotřebitelé utráceli téměř stejně jako v únoru, tedy těsně před vypuknutím tuzemské korona-krize.

Petr Dufek: Útraty v obchodech opět rostou
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Svoji roli i tentokrát sehrály odložené nákupy, i když nepochybně už v menší míře, než tomu bylo v květnu a v červnu. Tento efekt byl spíš vidět v motoristickém segmentu, avšak ten ponecháváme stranou. Asi nikoho už nepřekvapí, že i tentokrát se z největšího nárůstu zákaznického zájmu těšily internetové obchody. Nárůst tržeb o pětinu zcela odpovídá výsledkům posledních let. E-shopy tak i nadále posilují svoji pozici v rámci celého maloobchodu a letošní korona-krize jim v tom ještě dál napomohla. Prostor s ohledem na „nevytěžené“ segmenty trhu mají ještě velmi široký.

Pokud bychom se podívali, za co lidé utráceli v červenci více, tak to bude opět elektronika, vybavení domácnosti a zboží pro volný čas. Na vývoji tržeb jednotlivých typů obchodů je vidět, jak se mění preference v důsledku toho, že lidé tráví více času v domácím prostředí. Ať už jde o homeoffice nebo tuzemské dovolené.

Co si z dnešních čísel vzít? Maloobchod se po korona-přestávce vrátil opět k růstu, i když k pomalejšímu, než na jaký jsme byli zvyklí třeba v loňském roce. Lidé sice stále ještě realizují odložené nákupy, nicméně s pozitivními výsledky lze počítat i v podzimních měsících. Růst spotřeby však bude i nadále spíše utlumený v závislosti na vývoji mezd, a především pak náladách spotřebitelů ovlivněných obavami z nezaměstnanosti. Pro letošní rok počítáme s reálným růstem tržeb obchodníků (bez motoristického segmentu) o necelé jedno procento. Půjde zřejmě o nejslabší výsledek od roku 2012.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Wágner: Spácháme řízenou sebevraždu?

14:58 Karel Wágner: Spácháme řízenou sebevraždu?

Ke změnám klimatu na planetě Zemi docházelo, dochází a v budoucnu i nadále bude docházet. A je pravd…