Petr Dufek: Vnější nerovnováha české ekonomiky dál narůstá

14.12.2022 12:52 | Komentář

Další nárůst deficitu běžného účtu platební bilance reprezentujícího vnější nerovnováhu české ekonomiky potvrzují i dnes zveřejněné údaje ČNB. Podle nich dosáhl schodek běžného účtu jen za říjen téměř -35 mld. korun, a šlo tedy o nejhorší číslo za tento měsíc za dobu sledování od roku 2004.

Petr Dufek: Vnější nerovnováha české ekonomiky dál narůstá
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Schodek běžného účtu, který je jedním z indikátorů zranitelnosti dané ekonomiky, se u nás nezvyšuje proto, že by zde panovalo bezbřehé utrácení spotřebitelů nebo přehnaný investiční boom, ale především v důsledku vysokých cen dovážených surovin. Tedy konkrétně ropy a zemního plynu. V důsledku vysokých cen těchto dvou komodit se hodnota jejich dovozu za prvních deset měsíců zvýšila o 167 mld. korun.

Na místo dříve už tradičního přebytkového zahraničního obchodu, respektive obchodní bilance, zde máme netradičně vysoký deficit, dokonce v čase, kdy ekonomika zamířila do recese.

Obchod však není jediným důvodem prohlubující se vnější nerovnováhy. Tím druhým v pořadí jsou rostoucí zisky zdejších firem pod zahraniční kontrolou, které se sem rovněž počítají. Část z nich odplyne do zahraničí v podobě dividend, část zůstává ve formě zadrženého zisku, třeba pro potřeby budoucích investic nebo pro zajištění provozní likvidity.

Jen v říjnu odplynuly dividendy v hodnotě 18 mld. korun a lze říct, že letošní odliv je silnější než obvykle. Je sice nadprůměrný, avšak na zdolání rekordu roku 2019 to ještě nevypadá.

Schodek běžného účtu za letošní rok nicméně k rekordu míří. Výsledky se samozřejmě mohou zpřesňovat, nicméně pětiprocentní hranici k HDP nejspíš letos vnější deficit ČR překoná.

V příštím roce by se vnější nerovnováha ČR měla už začít snižovat. Jednak se snižuje tlak na růst cen komodit – některé dokonce zlevňují, avšak především útlum domácí poptávky sníží potřebu dovozu zboží pro spotřebu i některé investice.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Pane Fialo

jaký máte skutečný důvod k podporování Ukrajiny v tak obrovském rozsahu. Jsme malý stát , který má velké ekonomické problémy , není na důchody , zaostává zdravotnictví, školství, jsou problémy ve vězeňství a spousta dalších problémů . Na nic nejsou peníze , ale odkud se berou peníze na podporu Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Volební studio na ČT24 hodinu před vyhlášením výsledků

11:21 Alena Maršálková: Volební studio na ČT24 hodinu před vyhlášením výsledků

Zpracovat analýzu živého vysílání volebního studia, kdy několik hodin netrpělivě čekáme na výsledky …