Petr Dufek: Zadlužení ČR opět klesá

04.04.2018 16:49

Podruhé za sebou skončily veřejné rozpočty ČR v přebytku. Za loňský rok dokonce tento přebytek dosáhl 1,6 % HDP a přispěl tak k dalšímu poklesu veřejného dluhu země. ČR se tak opět nepochybně zařadí mezi nejlépe hospodařící země EU.

Petr Dufek: Zadlužení ČR opět klesá
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Celkový schodek veřejných financí se v průběhu loňského roku více než zdvojnásobil. Jde o historicky nejlepší výsledek, za nímž stojí především příznivý vývoj daňových příjmů, tedy konkrétně jak uvádí statistický úřad především daní z příjmů a tzv. pojistného. Na vývoji rozpočtů se tak jednoznačně projevuje pozitivní vliv silného ekonomického růstu přinášejícího rekordní zaměstnanost a rychlejší růst mezd.

Oproti roku 2016, kdy přebytek „zajistily“ především slabší veřejné investice, jde jednoznačně o pozitivní posun. I když se ovšem veřejné investice už alespoň odrazily ode dna, nedosahují úrovně roku 2014 ani 2015. Veřejný sektor tak stále zaostává a jen pomalu investuje, přitom zdroje mu, jak je ostatně vidět na dnes prezentovaných výsledcích, nechybí.

Veřejný dluh se v roce 2017 poklesl sice jen o necelých šest miliard korun, nicméně v poměru k HDP jeho podíl poklesl pod 35 %. Mimochodem ještě v roce 2013 tento dluh dosahoval téměř 45 % HDP. Dá se proto říct, že ČR stále patří mezi nejméně zadlužené země Unie. Navíc je i jednou z mála zemí, které jsou schopny plnit jak rozpočtové, tak dluhové maastrichtské kritérium. A to dokonce včetně států v eurozóně, které původní poměrně jednoduchá pravidla berou dlouhodobě s nadhledem.

O tom, s jak vysokým přebytkem se podaří letos hospodařit, rozhodnou opět především investice. Je zatím jen obtížné odhadovat, kolik se podaří nastartovat veřejných projektů, ať už z důvodu jejich (ne)připravenosti nebo kvůli obstrukcím. V každém případě lze opět počítat s poklesem veřejného zadlužení v poměru k HDP, což by mělo znovu o něco vylepšit obraz ČR pro investory a třeba i ratingové agentury.

Petr Dufek
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice proti demolici vily V. A. Beneše na Hřebenkách

21:17 Petice proti demolici vily V. A. Beneše na Hřebenkách

My, níže podepsaní, nesouhlasíme s demolicí architektonicky hodnotné vily stavitele Viktora A. Beneš…