Petr Dufek: Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

23.03.2023 16:25 | Komentář

Hrubý zahraniční dluh ČR – tedy vlády, firem a bank – dosáhl na konci roku 2022 úrovně necelých 185 mld. EUR, a byl tak o 3 mld. eur vyšší než v předcházejícím roce.

Petr Dufek: Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

V poměru k HDP se ovšem díky vysoké inflaci zadlužení ČR mírně snížilo, a sice na 66 %. Výše dluhu není nijak překvapivá, dramatická a s ohledem na strukturu vlastně ani nebezpečná. Krátkodobý dluh je třeba stále nižší než devizové rezervy ČNB.

Ačkoliv na výši dluhu se toho až tolik nemění, změnou prochází struktura. Zatímco v době okolo konce kurzového závazku zadlužení rychle narůstalo s tím, jak zahraniční investoři navyšovali svoje vklady v tuzemských bankách a nakupovali s vidinou zhodnocení státní dluhopisy, nyní dluh tvoří a ovlivňují především zahraniční úvěry firem. A je to s ohledem na vývoj tuzemských úrokových sazeb vlastně i logické.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38053 lidí

Ostatně i bankovní statistiky už více než rok potvrzují preferenci cizoměnových úvěrů před těmi korunovými. A netýká se pouze realitního businessu, ale už i průmyslových firem. Rozdíl úrokových korunových a eurových úroků je proto hlavním důvodem, proč roste i zadlužení tuzemských firem vůči zahraničí.

Zajímavý trend je možné vysledovat i u zahraničního zadlužení vlády, která vzniká především tak, že si nerezident koupí český státní dluhopis. Je zde vidět, jak se investoři snaží využívat rozdílu ve výnosech bondů a přeskupují svá portfolia směrem ke kratším splatnostem, které nesou díky invertované křivce více než ty dlouhé.

Zahraniční dluh ČR reflektuje především rozdílnou úrokovou politiku uplatňovanou v ČR a v eurozóně. Tím, že se v ČR začaly dříve a razantněji zvyšovat úrokové sazby, zvýšil se i zájem o levnější zahraniční financování. Dřívější pozice spíše spekulativního charakteru naproti tomu v posledních letech klesají.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Kulhavý: Kdy už konečně odlepíme hubu od té americké boty a narovnáme hřbet?

16:13 Miroslav Kulhavý: Kdy už konečně odlepíme hubu od té americké boty a narovnáme hřbet?

Řada států přišla k rozumu a odvolali uznání Kosova jako státu. Poslední události na severu Kosova j…