Petr Hájek: Kolaps z roku 2008 byl jen generálkou na velký krach

24.01.2015 13:43 | Zprávy

Petr Hájek se s využitím informací z článku J. D. Heyese zamýšlí nad předpověďmi, z nichž některé tvrdí, že je vše na báječné trajektorii, zatímco jiné zase pravý opak – a ptá se, kdo je na tom vlastně hůře, zda Rusko či Západ?

Petr Hájek: Kolaps z roku 2008 byl jen generálkou na velký krach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hájek

Prezident Barack Hussain Obama přednesl tradiční projev o stavu Americké unie. Samé skvělé zprávy, zvláště pokud jde o hospodářství: Země je na tom dobře, ekonomika roste, na nebi sice ještě sem tam mráček, ale předpověď ekonomického počasí od meteorologa na trůnu (Obamova kariéra má počátek v ultralevičácké teroristické organizaci s krycím názvem Weathermen, Meteorologové) je příkladně optimistická – jasno, teplo, úrodno.

A zdá se, že bude lépe všude – tedy kromě Putinova Ruska samozřejmě. To se pod tíhou sankcí brzy zhroutí, pokud ovšem zbídačení lidé včas nevyjdou do ulic, uspořádají v Moskvě Majdan a svrhnou nenáviděného tyrana z Kremlu. Zato Evropská unie bude v prosperitě podle všeho věrně následovat svého zámořského (Velkého) bratra. Eur prý bude brzy tolik, že spokojení občané si jimi budou moci vycpávat matrace. A my s nimi, protože když prosperuje eurozóna, táhne to nahoru i nás.

Pohádky pro (ne)dospělé

Takové pocity musí mít každý věrný a důvěřivý konzument nepřetržitých orgií mystifikací České televize a v zásadě celého mediálního mainstreamu. Lhaní si do kapsy dosahuje v poslední době výšin, o nichž propagandisté socialistického Československa ani nesnili. Na první pohled je to trochu záhada: Kam až to chtějí soudruzi novináři táhnout? Vždyť přece v jednom okamžiku i ti „nejspolehlivější“ občané narazí na tvrdou realitu. Co potom? No jako vždycky. Bez jakéhokoli předělu či vysvětlování začnou prostě hrát jinou píseň, jako by ta předchozí na hitparádě nikdy nebyla. Z maléru se obviní Rusko, „extrémisté“ či prezident Zeman, případně nějací nepodstatní politici. Andrej Babiš mezi nimi určitě nebude. A média už vůbec ne.

Je to vlastně docela zajímavá situace. Mediální svět – respektive jeho hlavní proud, který je v rukou stále užší skupinky majitelů – se stal součástí manipulace veřejnosti už ne jen v oblasti politické jako dosud, ale rovněž či zvláště v rovině ekonomické. Tam bývala i tato média ještě v nedávných letech poměrně „svobodná“. Asi jako za socialismu, když se připouštěla „komunální kritika“ v rámci mantry: Máme úspěchy – i když přetrvávají drobné nedostatky. To nyní již zjevně také padlo.

Dlouho si totiž velcí finanční hráči a průmysloví giganti stěžovali, že média šíří „negativní očekávání“, což v důsledku vede k tomu, že lidé se chovají úsporně: Málo nakupují, berou si málo (nesplatitelných) úvěrů, spoří místo toho, aby nesmyslně rozhazovali – a hospodářství v důsledku toho nakonec stagnuje. Takže za problémy vlastně mohou spotřebitelé. Ti ostatně mohou za všechno. Pokud se chovali opačně, dostávali tvrdé mediální údery: Exekuce? Můžete si za to sami, nemáte si brát lehkomyslně úvěry... Uzavřený kruh. Pohádky pro (ne)dospělé v době soumraku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: protiproud.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.