Petr Hampl: Koronavirus. Velké úřady vydaly stovky milionů na havarijní plány. Výsledek?

27.02.2020 19:09

Rozhlížejte se kolem sebe a pozorujte všeobecnou připravenost na COVID-19. Jenom Česká správa sociálního zabezpečení zaplatila americké konzultační firmě 20 milionů korun, aby příslušné plány byly opravdu kvalitní. A to byla jen menší část rozpočtu.

Petr Hampl: Koronavirus. Velké úřady vydaly stovky milionů na havarijní plány. Výsledek?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl
reklama

Roušky budou do dvou let

Epidemie koronaviru ukázala naprosto děsivou nepřipravenost české státní správy. Ministerstvo zdravotnictví začíná vypisovat výběrové řízení, takže tak do dvou let bude mít nakoupeny roušky (když to dobře půjde). Bezradní politici vypouští do médií výroky, které způsobují paniku a zhoršují situaci. Nejsou schopni přijmout ani ta nejjednodušší opatření typu dočasného vypnutí klimatizací. Zkrátka, obraz dokonalé bezradnosti. Je ale něco, o čem se nemluví: Velké úřady vydaly stovky milionů korun za přípravu havarijních plánů pro nenadálé situace. Jenom samotná Česká správa sociálního zabezpečení zaplatila americké konzultační firmě 20 milionů korun, aby ty plány byly opravdu kvalitní. A to byla jen menší část rozpočtu.

Aby (ne)vypukla panika…

Kvalitní havarijní plán v tomto případě znamená, že ministr zdravotnictví otevře desky, a tam je popsán jasný postup – komu má vydat jaký pokyn, co se má uzavřít, které ukazatele musí být sledovány, jak komunikovat s médii, aby nevypukla panika apod. Také kontakty lidí, které má okamžitě svolat. A patří k tomu i to, že v armádních skladech je připraveno půl milionu roušek. To se netýká jen ministerstva. Podobně by měla být připravena každá velká státní organizace.

Máme prázdné ruce!

Samozřejmě, nikdo nemohl předvídat koronavirus. Ale odhadnout, že se nějaký agresivní bacil objevit může, na to člověk nemusí být expert. Svět je totálně propojený, lidé jezdí všude, v různých částech světa se objevují nové nemoci. Je velmi snadno představitelné, že by nějaká z nich mohla být využita jako biologická zbraň. Zaplatili jsme tedy stovky milionů za přípravu na takovou krizovou situaci. A dostali jsme – absolutní nic!

Nikdo nepřijde o prémie

Říkáte si – neschopnost státní správy. Jenže on je stejný problém ve všech bankách a korporacích. Každá z nich utratila desítky milionů za přípravu na krizové situace a za to, že různí auditoři ty plány zkontrolovali, jestli jsou správné. Výsledkem je zoufalá nepřipravenost. V žádné z těch organizací se už nepodaří dohledat odpovědnou osobu. Nikdo nepřijde o práci, nikdo nepřijde o prémie. Každý všechno udělal podle předpisů. To selhání ani žádnou z těch organizací nerozhýbe. Dokud jsou v pořádku výkazy a dokud jsou vypláceny bonusy, je všechno v pořádku.

Oddělení reality od výkazů

Opět narážíme na svět, kde došlo k téměř úplnému oddělení reality od výkazů. Podle výkazů byly plány skvělé, ve skutečnosti neexistují. Podle výkazů a statistik ekonomika roste, a přitom lidé zjišťují, že chudnou. Podle výkazů je migrace zvládnuta, ve skutečnosti non-go zóny přibývají jako houby po dešti. Ale když to vypadá dobře na powerpointovém slidu, je všechno v pořádku.

Petr Hampl je nezávislý sociolog. Po bestselleru Prolomení hradeb vydal novinku s názvem Poctivost a kreativita. Tato glosa je převzata a redakčně upravena z jeho osobních webových stránek, na které se lze dostat po zadání jména a příjmení autora do vyhledávače.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rudolf Mládek: Jourová a její svatý boj proti fake news

21:00 Rudolf Mládek: Jourová a její svatý boj proti fake news

Komisařka Evropské komise Jourová pošle miliony eur nezávislým médiím.