Petr Hampl: O šancích ve volbách

08.01.2023 10:02 | Glosa

Denní glosa Petra Hampla

Petr Hampl: O šancích ve volbách
Foto: Screen: XTV
Popisek: PhDr. Petr Hampl, Ph.D., sociolog

Pokud existuje nejmenší pochybnost o tom, zda Andrej Babiš postoupí do druhého kola, pak to také znamená, že v druhém kole nemá nejmenší šanci. Voliči dvou panáků bez barvy, chuti a zápachu budou bez problémů přecházet od jednoho k druhému. Ale i kdyby ne, pouhá třetina hlasů barbíny stačí českému Pinochetovi k bezproblémovému vítězství, a naopak. Babiš oproti tomu nemá odkud brát – i kdyby v druhém kole získal všechny Baštovy voliče, nebude to stačit.

Připomínám, že Miloš Zeman před pěti lety v prvním kole porazil Drahoše rozdílem třídy a k druhému kolu přivedl 750 tisíc voličů, kteří nikdy nevolili v parlamentních volbách. Kdyby si Andrej Babiš uměl do takové nějaké skupiny sáhnout, už by je měl jako voliče ANO.

To neznamená, že by obyvatelstvo České republiky bylo nekvalitní. Znamená to, že opozice je neschopná. Nic víc, nic míň. Bázlivý Babiš neměl odvahu rozběhnout zemanovsky kontroverzní kampaň. Nezvedl témata jako vyvlastnění amerických investorů ČEZu, preferování ukrajinských migrantů před domácím obyvatelstvem a především riziko, že do té války budou posláni čeští kluci. Nevyprofiloval se jako protiválečný kandidát (což by mu nebránilo být jasně protiruský). Ani nic jiného. Zkrátka, chybí vypjaté emoce, které Zemana dvakrát dostaly na Hrad. A chybí i šeptanda o tom, že český Pinochet má tajné plány ohledně českých kluků apod.

A změnily se i celkové poměry. Od roku 2018 se změnilo to, že „vlastenecká alternativa“ spáchala politickou sebevraždu a důvěra většinového obyvatelstva ve velká média vzrostla. To se teď nenapraví taktizováním a přeléváním hlasů mezi Baštou a Babišem. Ani v součtu nemají dost.

(zdroj: petrhampl.com)

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Statečnost a odvaha proti válce

15:57 Petr Hampl: Statečnost a odvaha proti válce

Denní glosa Petra Hampla