Petr Hampl: Vrátí se staré předrevoluční časy?

14.03.2025 15:49 | Komentář

Místní mocenské elity v evropských zemích se pomalu vzpamatovávají z šoku z americké revoluce, a už se rýsují v zásadě tři typy reakce.

Petr Hampl: Vrátí se staré předrevoluční časy?
Foto: Screen: XTV
Popisek: PhDr. Petr Hampl, Ph.D., sociolog

  • Jedni se veřejně hlásí k novému vítězi a lžou, že ho podporovali odjakživa. V drtivé většině případů vůbec netuší, o co Trumpovi jde, takže jim život přináší nová překvapení téměř každý den. 
  • Druzí se hlásí k úmyslu vybudovat v Evropě něco, co známe ze sci-fi filmů. Obyvatelstvo žije v nějakých podzemních slujících, diktátor mu vládne tvrdou rukou a namlouvá jim, že na povrchu zuří války nebo řádí příšery. Evropanům se bude namlouvat, že za zdí řádí Trump s Putinem. Když uvážíme, jak snadno se podařilo před obyvateli ČR schovat maďarský ekonomický a demografický zázrak, proč by to nemohlo fungovat v celé Evropě? To je směr, ke kterému se hlásí český premiér, šéf pražského hradu Petr Kolář, a podle všeho i nový německý premiér. 
  • A pak je tu pár států, jejichž národní elity si uvědomují, že jde o skvělou příležitost rozvíjet vlastní země a vlastní ekonomiky. Že v trumpovském světě je podstatně bezpečněji a že se otevírají až snové příležitosti. 

Nad tím vším visí otázka: Je změna poměrů v Americe přechodná nebo se vše za čtyři roky vrátí nazpátek? Třeba v rozhovorech s Petrem Kolářem jasně zaznívá naděje na návrat nějaké mladší Harrisové. 

Tuhle otázku si klade i podstatná část z několik stovek platících odběratelů mých denních úvah a výpisků z četby, což je dnes v českých zemích asi jediné prostředí, kde se neřeší výroky politiků, ale hlubší trendy. Otočí se to nazpátek? Je Trump jen přechodnou výchylkou? 

Nikdo z nás nevidí do budoucnosti, ale máme racionální myšlení. Můžeme si v hlavách dobře srovnat to, co už víme, a ono se nejspíš ukáže, že toho vlastně víme docela dost. 

V první řadě je zapotřebí oddělit racionalitu od emocí. Lidé, kteří s Trumpem sympatizují, mají tendenci předpokládat, že vítězství takových sil je trvalé. Lidé, kteří se Trumpa děsí nebo ho nenávidí, mají tendenci předpokládat, že je to přechodné. Za tím je mentální klam vzniklý tak, že mozek nahradí složitou otázku jednoduchou. Myslíme si, že bádáme nad tím, jestli se Trump udrží (což je hodně složité) a ve skutečnosti náš mozek řeší „Přejeme Trumpovi, aby se udržel?“ 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Na to petice nestačí

12:17 Milan Knížák: Na to petice nestačí

Glosa Milana Knížáka.