Petr Hampl: Vstříc čínskému století?

26.11.2021 9:01 | Glosa

Denní glosa Petra Hampla

Petr Hampl: Vstříc čínskému století?
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Hampl

Oren Case v bystré poznámce na serveru American Compass upozorňuje, že jestliže Čína začíná být hospodářskou supervelmocí a finanční toky tomu začínají odpovídat, pak to také znamená, že životy Američanů budou řízeny z Číny. My v České republice to známe velmi dobře. Naše média, naše politika, náš životní styl jsou už více než dvacet let řízeny z ciziny a my máme jen velmi malou možnost to ovlivnit. Rozhodují lidé, pro které nejsme nic jiného než krmelec. Velmi často rozhodují Američané. Teď to začínají prožívat z druhé strany, a zjišťují, že řízení světa z jediného centra není až tak skvělé. Je to pro ně nové i tím, že dosud byli zvyklí reagovat na jakoukoliv hrozbu nebo problém tím, že někam vystřelili rakety. Na Čínu ale střílet nemůžou.

Je ale docela možné, že Američani mají štěstí. Čínští investoři nebudou vůči životům Američanů o nic arogantnější a přezíravější než americká nejvyšší vrstva. Možná dokonce naopak. Nebudou se snažit dělnickou třídu převychovávat ani ji nebudou brát jako soupeře. Mohlo by se dokonce ukázat výhodou, že Číňané mají větší smysl pro stabilitu, takže by se s nimi žilo lépe než s bláznivými korporátním manažery a jejich neustálým zoufalým navyšování zisků.

Prodělala by ale americká nejvyšší třída, která nemůže předpokládat, že by čínští investoři souhlasili s pokračováním nehorázných manažerských odměn.

Největší riziko nespíš spočívá v tom, co by to udělalo s Číňany. Obvykle to bývá tak, že když někdo získá příliš velkou moc, změní ho to k horšímu.

(zdroj: petrhampl.com)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Sovětští vojáci maršála Koněva osvobodili Auschwitz

9:09 Přemysl Votava: Sovětští vojáci maršála Koněva osvobodili Auschwitz

Nad tou hrůzou před 77 lety tekly slzy osvoboditelů i těch 7650 přeživších.