Hodnocení veřejnosti je ještě přísnější. Názorně o něm vypovídá žebříček vnímání korupce sestavovaný organizací Transparency International. Na něm se Česká republika neustále propadá a v rámci zemí Evropské unie patří k těm nejhorším. Pořadí se sestavuje na základě hodnocení schopnosti vlády potlačovat korupci, nebo podle rozsahu korupce ve veřejné správě. Neděje se tak s pomocí tvrdých dat, ale jde o průzkum. Čím nižší stupínek daný stát obsadí, tím horší korupční prostředí v něm podle mínění jeho občanů panuje.
Negativní postoj veřejnosti přiživuje celá řada afér, které vypovídají o klientelismu a zneužívání státních financí. Pocit, že je korupce v zemi pevně zakořeněna, posiluje skutečnost, že většina kauz směřuje do ztracena. Mimo jiné to znamená, že se dostatečně nedaří korupční jednání trestat. V této oblasti by přece jenom mohlo dojít k částečnému zlepšení. Naději lze čerpat z dosavadního působení Pavla Zemana ve funkci nejvyššího státního zástupce. Ten se snaží postupně bourat systém, který umožňoval případy mající vazby na politiku zametat pod koberec. Od začátku příštího roku by potom měl začít fungovat speciální útvar žalobců zaměřených na boj s korupcí a terorismem.
David Ondráčka z Transparency International zase spatřuje posun správným směrem v zatčení bývalého manažera Ředitelství silnic a dálnic Michala Haly. Ten byl zadržen kvůli podezření z úplatků za pronájem dálničních odpočívadel. Zároveň existuje podezření, že z takto nelegálně inkasovaných peněz mohl část přeposílat lidem majícím vazby na politiky. Pokud by se toto propojení podařilo rozkrýt, mohlo by to přispět k nabourání systému, jakým mohou být z veřejných financí vyváděny peníze na tzv. černé financování politických stran.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz