Petr Hartman: Fischer bude ministrem financí

09.07.2013 11:21

Reality show s názvem hledání ministrů do Rusnokovy vlády skončila. Finále bylo svěřeno odhalení jména nového ministra financí. Po odmítnutí jednoho z Kalouskových náměstků se jím podle očekávání stal Jan Fischer.

Petr Hartman: Fischer bude ministrem financí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

Sám se veřejně nabízel a Jiří Rusnok může bývalého premiéra tzv. úřednického kabinetu vydávat za odborníka. Člověk, který řídil vládu v momentu, kdy se projednával návrh státního rozpočtu, má o celém procesu celkem konkrétní představu.Tvrdit, že šéf resortu financí musí mít rozpočet v malíčku, je zbytečným zveličováním významu ministra v této sféře. Pochopitelně činí v této souvislosti různá politická rozhodnutí, musí usměrňovat kolegy ve vládě v případě jejich požadavků vůči státním výdajům, ale na přípravu rozpočtu má na ministerstvu odborníky, kteří na něm pracují bez ohledu na to, kdo je momentálně u moci.  
 
Ostatně v září, kdy jeho definitivní verzi bude kabinet schvalovat a posílat do sněmovny, může vládnout úplně jiná sestava. V neposlední řadě většina ve sněmovně může v průběhu projednávání rozpočtu přesouvat výdaje mezi jednotlivými kapitolami a tím charakter rozpočtu výrazně změnit. Pochopitelně pod podmínkou, že do druhého čtení projdou celkové příjmy a výdaje, tak jak je navrhne vláda. Ty už potom měnit nelze, vše ostatní záleží na rozložení sil ve sněmovně. Rusnokův kabinet by neměl získat důvěru a tím pádem je i v otázce státního rozpočtu vydán na milost většině v dolní parlamentní komoře.  
 
Na jmenování Jana Fischera je tak zajímavé hlavně to, že jde o člověka, který nezvládl roli favorita v prezidentské volbě. Špatně odhadl své síly a neúměrně se zadlužil. Při splácení závazků z kampaně byl odkázán na soukromé subjekty. Ve funkci ministra financí jim může být různým způsobem užitečný. Proto lze věřit tomu, že Jan Fischer velmi rychle vyřeší své dluhy.  
 
Zároveň má dobrou zkušenost s tím, že i zdánlivě nesmyslné angažmá se může proměnit v osobní zisk. Z pozice premiéra tzv. úřednické vlády se totiž nevrátil, tak jak po usednutí do premiérského křesla tvrdil, do vedení Českého statistického úřadu, ale zamířil do významné pozice v Evropské bance pro obnovu a rozvoj v Londýně.  
 
Tím, že ve druhém kole prezidentské volby podpořil Miloše Zemana a přijal místo v de facto jeho vládě, může po skončení této mise opět získat zajímavou funkci například v diplomacii. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 350. díl Dao de ling

11:50 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 350. díl Dao de ling

V dnešní pomatené době mnozí hledají nějaký pevný kmen, o který by se opřeli nebo zachytili. Může to…