Petr Hartman: Hejtmani chtějí podpořit vládu

06.08.2013 15:24 | Zprávy

Tlak na Bohuslava Sobotku pár hodin před definitivním rozhodnutím sociální demokracie o postoji k Rusnokově vládě se stupňuje. Systematicky ho vyvíjí Michal Hašek a využívá k tomu všechny prostředky.

Petr Hartman: Hejtmani chtějí podpořit vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje

Nejnověji do akce zapojil Asociaci krajů České republiky. V jejím čele Hašek stojí a může se opírat o podporu dalších deseti hejtmanů ze sociální demokracie. Čtyři z nich spolu s šéfem asociace jsou členy předsednictva ČSSD. Jejich vliv tudíž není zanedbatelný a Bohuslav Sobotka bude jen obtížně vzdorovat snaze, aby nejsilnější levicová strana v zemi vyjádřila důvěru Rusnokově vládě.  

Zkrátka Michal Hašek si vyhodnotil, že pro jeho politickou budoucnost bude nejlepší přiklonit se k Hradu. Stal se tak jednou z klíčových postav v Zemanově hře na odstranění Bohuslava Sobotky z vedení sociální demokracie a na posílení pozice přímo voleného prezidenta. Haškovo zdůvodnění jeho dosavadních kroků tvoří pouze více či méně zdařilou dekoraci, za kterou je ukryta snaha posunout se do pozice číslo jedna v sociální demokracii. Problém je v tom, že stane-li se strana prodlouženou rukou Hradu, promění se předseda ČSSD v loutku, kterou bude vodit prezident.  

Hlasování o důvěře zároveň nebude ani tak o programovém prohlášení, nebo o personálním složení nového kabinetu, ale o postavení sněmovny v procesu vytváření vlády. Podpoří-li většina zákonodárců Rusnokův tým, legalizuje postup, kdy o složení kabinetu může bez konzultací s politickou reprezentací libovolně rozhodovat hlava státu. Aktivity ministrů, kteří si zatím neověřili svoji legitimitu u poslanců a pustili se do personálních změn, ukazují, že nejde o akademický spor, ale o narušení demokratického systému.  

Počínání Miloše Zemana sice nevybočuje z mantinelů ústavnosti, ale chování jím jmenovaného kabinetu neodpovídá vyžadované zdrženlivosti. Proto by měly být ctěny dosavadní ústavní zvyklosti. Ty počítají s tím, že prezident republiky při vytváření kabinetu respektuje rozložení sil v dolní parlamentní komoře. I při vzniku provizorní vlády na něm spolupracuje s politickou reprezentací.  

Miloš Zeman to neučinil, proto by drtivá většina poslanců neměla vyslovit důvěru Rusnokově kabinetu. Bez ohledu na to, zda se levicovým hejtmanům s ním údajně lépe spolupracuje než s předchozími pravicovými vládami.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

Denní glosy Petra Hampla.