Nestačí pouze ty z otevřených zdrojů, ale přímo zevnitř prostředí. Ty mohou poskytovat lidé, kteří jsou vám nějakým způsobem zavázáni. Netýká se to pouze státní správy. Mají-li být opakovaně vyváděny veřejné finance a prostřednictvím řetězce firem končit v rukou tzv. kmotrů, musíte vědět, co o tom ví a případně kvůli tomu dělá policie. Má-li vám takovýto systém dlouhodobě fungovat, potřebujete mít své lidi v řadách policie i v justičním prostředí.
O zmiňovaném systému se léta veřejně hovořilo. Neziskové organizace přinášely zdokumentované příklady vyvádění veřejných peněz. Přesto ho policisté nedokázali narušit. Zdálo se, že je velmi propracovaný a tím pádem pro jeho tvůrce relativně bezpečný.
Stíhání bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka naznačuje, že vazby lidí z řad státních zástupců či policistů na pražskou podnikatelskou šedou zónu nemusely být pouhou spekulací.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz