Petr Hartman: Jednání o vládě a fungující sněmovna

19.11.2013 7:10

Za týden začne fungovat Poslanecká sněmovna. K jejímu normálnímu chodu je potřeba zvolit vedení dolní parlamentní komory. Může k tomu dojít tak říkajíc průzkumem bojem, nebo na základě dohody politických stran.

Petr Hartman: Jednání o vládě a fungující sněmovna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Martin Holcát
reklama

Vzhledem k pokračujícímu vyjednávání sociální demokracie s hnutím ANO a s KDU-ČSL o nové vládě, není v tuto chvíli jisté, která varianta bude použita. Nově formující se koalice totiž není definitivně rozhodnuta, zda vzájemná spolupráce má smysl. Zatím se totiž neshodla na společném programu, který by chtěla v následujících měsících a snad i letech prosazovat. Také kvůli tomu ještě nedošlo na rozdělování si křesel ve vládě. Což by mělo být provázáno s obsazováním postů ve sněmovně. 

Přitom bez řádně zvoleného vedení nemůže dolní parlamentní komora začít fungovat. Mimo jiné nemůže schvalovat zákony včetně státního rozpočtu na příští rok. Nemá-li Česká republika zahájit nový rok rozpočtovým provizoriem, nemůže zůstat sněmovna několik týdnů zablokovaná. Politici tak nemají na vyjednávání příliš času a měli by zrychlit tempo. Alespoň směrem k volbě nového vedení sněmovny. 

Tento problém však nevyřeší schůzky, kterých se neúčastní zástupci všech tří stran. Součet poslaneckých mandátů ČSSD a hnutí ANO dává 97, což není většina. K jejímu dosažení sice stačí jen čtyři hlasy, ale pokud by se je dva nejsilnější kluby snažily získat mimo KDU-ČSL, mohli bychom na trojkoaliční vládu rovnou zapomenout. 

Přitom do zahájení zasedání sněmovny by k žádnému třístrannému jednání už dojít nemělo. Buďto se ho politici snaží utajit, nebo žádné takové neplánují. V druhém případě by se to dalo vysvětlit několika způsoby. Jednak tím, že jsou na obsazení postů ve vedení dolní parlamentní komory v tuto chvíli dohodnuti, nebo na hledání shody rezignovali a nechají hlasování volný průběh. 

Vzhledem k důležitosti funkce předsedy Poslanecké sněmovny není pravděpodobné, že by její obsazení nechali na náhodě. Má-li slibovaný dobře fungující stát řízený pokud možno jako firma skutečně dobře fungovat, potom by vyjednávači měli mít stanoveny priority a jednou z nich by mělo být rozdělení pozic ve vedení dolní parlamentní komory. 

Na veřejnosti se týden před začátkem její ustavující schůze zatím objevily pouze obecné dohady o tom, zda by předsednické křeslo měli obsadit sociální demokraté nebo hnutí ANO. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rozhlas.cz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marie L. Neudorflová: Ivan David a Jan Kozák jsou ve při o demokracii. Rozsoudím je

16:43 Marie L. Neudorflová: Ivan David a Jan Kozák jsou ve při o demokracii. Rozsoudím je

Jednou z podstat rozdílu v náhledech obou autorů je politikova víra v možnost a potřebu demokracie a…