Názorným příkladem může být rozhodnutí ministra, aby Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřila odměny, které policejní prezident rozdal svým podřízeným. Podle Kubiceho Lessy nerespektoval limit, který stanovil. Vzhledem k tomu, že vyplacené peníze lze dohledat, nebude mít inspekce příliš složitou práci. Sám Lessy připouští, že někteří lidé dostali odměny převyšující limit o pár desítek tisíc. Jeho slova vyznívají paradoxně v konfrontaci s tím, že praxi vysokých odměn sám veřejně kritizoval a hlavně s nastavenou maximální částkou souhlasil. Petr Lessy tím nabídl poměrně lacinou záminku pro další kritiku na svoji adresu.
Navíc nemusí zůstat pouze u ní. Pokud by tímto chováním spáchal trestný čin, musel by post policejního prezidenta opustit. V případě příliš vysokých odměn by však mohlo jít maximálně o nějaký kárný postih. Ten Lessymu hrozí i kvůli výrokům na adresu vedení zlínské policie. Týkaly se vyšetřování členů tzv. Toflova gangu. Konkrétně jeho příslušníka, který byl kdysi členem policejní inspekce a měl jít na ruku náměstkovi zlínské policejní správy. Pokud by v obou případech bylo shledáno, že se Lessy dopustil přestupku, mohl by následovat trest. Mohl by přijít o odměny, o část platu, nebo by mu mohla být udělena důtka. Pokud by se kázeňské prohřešky opakovaly, mohl by Lessy přijít o hodnost, což by znamenalo, že by nesplňoval předpoklady pro výkon funkce policejního prezidenta. Ten je sice prakticky neodvolatelný, ale určitým způsobem může být o tuto funkci připraven. Zdánlivě banální spor o příliš štědré odměny tak může v těchto souvislostech nabrat na významu.
Ostatně ministr vnitra Jan Kubice už na začátku prosince loňského roku vyzval Petra Lessyho k rezignaci. Odůvodnil to rozdílnými názory na reformu policie a špatnou vzájemnou komunikací. Policejní prezident nakonec souhlasil se zrušením jednoho postu náměstka a spor se uklidnil. Nejnovější vývoj ukazuje, že pouze na chvíli. Napjaté vztahy mezi oběma muži nejsou dobrou správou pro policejní sbor. Ten potřebuje určitou stabilitu a rozkývané křeslo policejního prezidenta k ní nepřispívá. Zároveň to oslabuje Lessyho v jeho hlavním poslání. Tím by mělo být odrážení nejrůznějších politických tlaků. Pro práci policie by totiž nemělo být podstatné, kdo je momentálně včele ministerstva vnitra, ani to, zda je u moci pravicová nebo levicová vláda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz