Přesto jsou pravidla pro odchod policejního prezidenta z funkce nastavena tak, že ho jednoduše nelze odstranit. Musel by například spáchat trestný čin, nebo kvůli kázeňským prohřeškům by musel přijít o hodnost, a tím by nesplňoval podmínky pro výkon této vysoké funkce. V neposlední řadě musí být policistou. „Civil“ ženám a mužům v policejních uniformách velet nemůže.
Jak ukazuje praxe, v tuzemských poměrech ani takto striktně nastavený systém šéfa policie před nejrůznějšími politickými tlaky stejně nechrání, protože je účelově využíván. Výsledkem je skutečnost, že když se policejní prezident znelíbí ministrovi vnitra, dokáže ho z této funkce odstranit.
Názorně to předvedl Jan Kubice. Ten se snažil Lessyho delší dobu pod nejrůznějšími záminkami zbavit. Lessy nakonec čelil obvinění z pomluvy a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Proto byl nucen ukončit služební poměr. Tím přišel o post policejního prezidenta. Kubice hned do uvolněného křesla posadil Martina Červíčka. Byť s rizikem, že soudní proces není u konce a může vyústit v Lessyho návrat. K čemuž také došlo. Byť právní rozbory nepřikazovaly jednoznačně ministrovi vnitra Martinu Pecinovi, aby Lessyho k policejnímu sboru vrátil. On to udělal a v momentu, kdy si Lessy znovu navlékl uniformu, byl z něj opět policejní prezident.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz