Petr Hartman: Maturita z matematiky

14.05.2012 10:51 | Zprávy

Na začátku tohoto týdne by se měli studenti dozvědět, jak dopadli u písemné části státní maturity. S velkou nejistotou očekávají tento termín ti, kteří zvolili obtížnější variantu z matematiky.

Petr Hartman: Maturita z matematiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Vybrali si ji dobrovolně. Byla jich zhruba čtyři procenta a většinu tvořili studenti gymnázií. Jejich rozhodování ovlivnila celá řada okolností. Například také zkušební testy, které mohly žáky utvrdit v přesvědčení vydat se obtížnější cestou. Navíc se mohli seznámit s podobou zkoušky z loňského roku. Když začala písemná část maturity z matematiky, byli nepříjemně zaskočeni. Museli se potýkat s málo obvyklými typy úloh, v některých případech s nejasným zadáním a v neposlední řadě s nedostatkem času. Podle některých pedagogů se jednalo spíše o test IQ.

Předseda Společnosti učitelů matematiky při Jednotě českých matematiků a fyziků Eduard Fuchs například pro ČTK test ohodnotil následujícími slovy: „Dvě hodiny jsou pro vyřešení 23 příkladů zcela nedostatečné. Sám jsem příklady počítal zhruba 90 minut, a to jsem nestihnul po sobě kontrolovat výsledky, neseděl jsem vystresovaný v učebně a nebyl v časovém presu. Při následné pozdější kontrole jsem sám po sobě nalezl několik numerických chyb, které bych v době písemky nestihnul nalézt a opravit.“

Nelze se v této souvislosti divit tomu, že obtížnější verze státní maturity z matematiky vyvolala zděšení. A to dokonce i u některých studentů, kteří se účastní nejrůznějších matematických olympiád či jiných soutěží a je pro ně tento obor koníčkem. Paradoxní na tom je, že kvůli nesmyslně nastavené kvalitě testu by mohli u této části maturity propadnout, případně obdržet výrazně horší hodnocení, než jejich spolužáci, kteří se vydali schůdnější cestou. Přitom úroveň obtížnosti nehraje v rozhodování o přijetí na vysoké školy u většiny těchto ústavů významnou roli. Měli by být paradoxně potrestáni za to, že si nevybrali lehčí verzi, kterou by patrně zvládli na jedničku a bez nervů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

15:26 Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

Konkurs na Kecala v Prodané nevěstě do ND Praha v podání vládních činitelů.