Petr Hartman: Opencard a obvinění úředníci

08.06.2012 15:31 | Zprávy

Podle analýzy Transparency International patří Česká republika v rámci Evropské unie do pětice zemí s nejvyšší mírou korupce ve státních zakázkách.

Petr Hartman: Opencard a obvinění úředníci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Vzhledem k celé řadě skandálů, které se objevily v posledních letech a měsících ve sdělovacích prostředcích, to není překvapivé zjištění.

Ostatně podle ekonoma Pavla Kohouta z Národní ekonomické rady vlády by zamezení úniku peněz z veřejných zakázek přispělo k vyrovnanosti státního rozpočtu. Ten se přitom opakovaně propadá do deficitu, který přesahuje sto miliardovou hranici. Podle Kohoutova tvrzení by v některých případech správně zadaná zakázka mohla ušetřit až polovinu sumy, kterou s pomocí různých triků musí v konečném účtování státní pokladna vyplatit.

Slova člena Národní ekonomické rady vlády mohou podtrhnout i údaje z průzkumu Asociace malých a středních podniků. Z něj vyplývá, že podle mínění tří pětin šéfů dotazovaných firem nelze získat veřejnou zakázku bez korupce. Z dalších informací se lze rovněž dozvědět, že průměrná výše „provize“ ve veřejném sektoru činí zhruba 16 procent, v soukromém pak asi 9 procent. Dotázaní navíc dodávají, že v soukromé oblasti se lze dostat k zakázkám i bez úplatku. Ve veřejném sektoru jsou prý naopak výběrová řízení většinou vypsána tak, že jsou de facto ušita na míru konkrétnímu uchazeči a ti ostatní tvoří jen nezbytný a často i předem domluvený kompars. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…