Petr Hartman: Poplatky a znečištěné ovzduší

15.03.2012 18:27 | Zprávy

Čím lepší lobbing, tím širší podpora napříč politickým spektrem. Názorně se to projevuje ve sporu o poplatcích za znečišťování ovzduší. V něm mizí dělící čára mezi pravicí, levicí, případně mezi vládou a opozicí.

Petr Hartman: Poplatky a znečištěné ovzduší
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

V únoru předložil jeden z poslanců za ODS návrh, který od roku 2016 osvobozuje firmy podílející se na znečišťování ovzduší od příslušných poplatků, s výjimkou tuhých látek, pro které má být zlomovou hranicí rok 2021. Což je v příkrém rozporu s postojem kabinetu. Ten se ve sněmovně sice opírá o pohodlnou většinu, ale v tomto případě mu to zatím není nic platné. Návrh totiž podpořila část občanských demokratů, představitelů TOP 09, někteří sociální demokraté a komunisté. Stačilo to k tomu, aby zmiňovaná změna v poplatcích za znečišťování ovzduší prošla.

Dnes se tato záležitost projednávala v Senátu. V něm má většinu levice. Horní parlamentní komora tak může vracet nejrůznější vládou prosazené návrhy zpět do sněmovny, a tím jí komplikovat život. V případě poplatků to neplatí. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS naopak prosadil, aby zmiňované sankce nejenom nezmizely, ale postupně se navyšovaly. V obou parlamentních komorách tak občanský demokrat dosáhl toho, co chtěl. V obou případech takovýto postoj podpořili zákonodárci tak říkajíc napříč politickým spektrem. Přesto spor zatím neskončil remízou. Naopak stále blíže porážce je paradoxně ministr životního prostředí. Nedojde-li k zásadní změně v postoji poslanců, potom bude názor většiny senátorů přehlasován.

V této konkrétní záležitosti tak stále existuje velmi reálná možnost, že poplatky budou od roku 2016, respektive 2021, skutečně zrušeny. Obhájci tohoto kroku argumentují tím, že pokud by k tomu nedošlo, muselo by se to promítnout do cen. Doplatili by na to podle nich v konečné fázi občané. Zjednodušeně řečeno, sice by se jim lépe dýchalo, ale měli by kvůli tomu v peněžence o pár korun méně. V oblastech, kde by se v určitých dnech měli lidé vydávat ven snad jen s plynovou maskou, by patrně menší finanční újmu oželeli. Vynahradilo by jim to kvalitnější ovzduší a úbytek zdravotních problémů. Pokud politici argumentují opačně, možná to ocení kromě firem jen hrstka z ohrožených občanů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…