Petr Hartman: Úplně jiný svět nových ministrů

31.01.2014 11:51

„Pro mě je to úplně jiný svět,“ prohlásil při nástupu na ministerstvo financí jeho nový šéf Andrej Babiš. Většina jeho kolegů z vlády by tato slova mohla zopakovat. S výjimkou Bohuslava Sobotky, Jana Mládka a Martina Stropnického nemá nikdo z nich zkušenosti s vedením resortu.

Petr Hartman: Úplně jiný svět nových ministrů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu premiéra Bohuslava Sobotky

Jejich poněkud romantické představy proto velmi rychle narazí na drsnou realitu. Například až po příchodu na ministerstvo se budou moci seznámit se skutečným stavem daného resortu. Během následujících týdnů mohou narazit například na sporné smlouvy uzavřené takovým způsobem, že je nebude jednoduché vypovědět. Zároveň mohou být nevýhodné pro stát a ubírat ministerstvu peníze, které původně chtěli využít k plnění předvolebních slibů.

Personální změny provedené jejich předchůdci v daném resortu nebo v institucích pod něj spadajících zase mohou ochromit jejich chod, což může komplikovat prosazení věcí, které noví ministři před nástupem do funkce plánovali.

Ty by se měly dostat i do programového prohlášení kabinetu. S ním ve velmi krátké době musí vláda předstoupit se žádostí o důvěru před Poslaneckou sněmovnu. Od 111 poslanců by ji měla bez problémů získat. Kabinet se potom bude moci vykázat řádnou legitimitou a bude moci začít plnohodnotně fungovat.

V tu dobu by se už mělo ukázat, že na smělé plány chybí peníze. Například ministr dopravy hodlá propojit Českou republiku s Rakouskem a Německem dálniční sítí. Podle něj fond dopravní infrastruktury disponuje desítkami miliard korun. Problém je v tom, že část z nich se musí využít na údržbu a část na železnice. Výsledná suma se tím poněkud ztenčí a moc kilometrů dálnic se za tyto finance nepostaví. Kde vzít další peníze, o tom se nová vláda bude teprve dohadovat.

Dříve nebo později dospěje k poznání, že jen úspory ve výdajích k naplnění předvolebních slibů nestačí. Bude potřebovat vyšší výnosy z daní. Jejich lepší výběr může pomoci jen částečně. Stejně jako vlády minulé proto bude řešit, jakým způsobem vysvětlit rozpor mezi předvolebním slibem o nezvyšování daní a jejich reálným růstem. Což pro bývalé manažery z firem ve vládních funkcích představuje skutečně úplně jiný svět, než na jaký byli zvyklí. Buď se mu přizpůsobí, nebo se budou muset vrátit do sféry byznysu.

I když neradi, musí si připustit, že vstoupili do prostoru, ve kterém by se mělo spíše používat slovo politik a nemělo by být nahrazováno výrazem odborník. Stát totiž není firma, ale společnost založená na parlamentní demokracii, ve které politika a politické strany hrají velmi důležitou roli. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

15:22 Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

Denní glosy Petra Hampla.