Petr Hartman: Úplně jiný svět nových ministrů

31.01.2014 11:51 | Zprávy

„Pro mě je to úplně jiný svět,“ prohlásil při nástupu na ministerstvo financí jeho nový šéf Andrej Babiš. Většina jeho kolegů z vlády by tato slova mohla zopakovat. S výjimkou Bohuslava Sobotky, Jana Mládka a Martina Stropnického nemá nikdo z nich zkušenosti s vedením resortu.

Petr Hartman: Úplně jiný svět nových ministrů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu premiéra Bohuslava Sobotky

Jejich poněkud romantické představy proto velmi rychle narazí na drsnou realitu. Například až po příchodu na ministerstvo se budou moci seznámit se skutečným stavem daného resortu. Během následujících týdnů mohou narazit například na sporné smlouvy uzavřené takovým způsobem, že je nebude jednoduché vypovědět. Zároveň mohou být nevýhodné pro stát a ubírat ministerstvu peníze, které původně chtěli využít k plnění předvolebních slibů.

Personální změny provedené jejich předchůdci v daném resortu nebo v institucích pod něj spadajících zase mohou ochromit jejich chod, což může komplikovat prosazení věcí, které noví ministři před nástupem do funkce plánovali.

Ty by se měly dostat i do programového prohlášení kabinetu. S ním ve velmi krátké době musí vláda předstoupit se žádostí o důvěru před Poslaneckou sněmovnu. Od 111 poslanců by ji měla bez problémů získat. Kabinet se potom bude moci vykázat řádnou legitimitou a bude moci začít plnohodnotně fungovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

Můžu se zeptat na to, jaká ministryně to byla?

Nevím, co je to ta Eurodžungle, proč to nezveřejníte rovnou, když o tom píšete? https://www.parlamentnilisty.cz/profily/JUDr-Ondrej-Dostal-Ph-D-LL-M-156529/clanek/Pri-statni-hymne-si-natacela-videa-na-mobil-142504

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi utekli, tak přivezeme migranty i s rodinami. Plán s podporou vlády

12:14 Češi utekli, tak přivezeme migranty i s rodinami. Plán s podporou vlády

„Stavba další průmyslové zóny je nesmysl, už v těch stávajících nemá kdo pracovat. A my pendleři se …