Petr Hartman: Zeman navrhuje zastrašení Ruska

12.04.2014 15:00

Prezident republiky Miloš Zeman by napjatou situaci kolem Ukrajiny řešil takovou akcí NATO a Evropské unie, která by zastrašila Rusko. Tím by se podle něj zabránilo jeho případné invazi nejenom na Ukrajinu, ale také například do moldavského Podněstří.

Petr Hartman: Zeman navrhuje zastrašení Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Miloš Zeman zároveň dodal, že je proti blokádám, sankcím a embargům. Když se tyto výroky dají dohromady, vyplývá z toho, že by se Rusko mělo podle prezidenta nejspíš zastrašit vojenskou silou. Při vší úctě k českým politikům, nejsou to zrovna oni, kdo zásadně ovlivňuje způsob, jakým NATO a Evropská unie řeší krizi na Ukrajině. Proto Zemanův návrh nebudou brát vážně, pokud ho vůbec zaznamenají.  

Vzhledem k nedostatečnému financování české armády, nelze ani teoreticky počítat s tím, že by zrovna ona mohla být v preventivním zastrašení využita, byť by jí to vrchní velitel rozkázal. Výzvu prezidenta republiky lze proto považovat spíše za jeden z dalších bonmotů, než za promyšlený návrh řešení problému. Za zahraniční politiku plně zodpovídá vláda, proto hlava státu neriskuje svým výrokem, že by případně nesla jeho důsledky. Spíše tímto stylem vystupování někdy přidělává práci českým diplomatům.  

Zároveň může vyvolávat dojem toho, že zahraniční politika země není jednotná, protože jiné názory zastává hlava státu a jiné kabinet. Názorně to dokumentují zdrženlivá slova premiéra Bohuslava Sobotky. Ten mírní prezidentovo nadšení pro využití vojenské síly a dává přednost politickému řešení. Ostatně vyvolání nové studené války by nemuselo být nejenom pro Českou republiku výhodné. Pokud má být preventivní zastrašování založeno na vojenské síle, vyžaduje to masivní investice do obrany. V době, kdy se ekonomika země jen pozvolna vzpamatovává z recese, by navyšování armádního rozpočtu mohlo zvýraznit deficit veřejných financí.  

V neposlední řadě nelze zapomínat na energetickou závislost na Rusku. Premiér Bohuslav Sobotka to všechno shrnul do výroku, že není doba pro dunění válečných bubnů. Tím jednoznačně potvrzuje, že se Miloš Zeman preventivního zastrašení Ruska nedočká.   

Byť má prezident pravdu v tom, že nejrůznější sankce nejsou zatím zrovna účinné. Provokace na východě Ukrajiny a formování ruských vojsk u jejich hranic, dokazují, že k uklidnění situace zatím nevedou.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Washington se snaží svrhnout vládu Gruzie a otevřít druhou frontu proti Rusku

11:34 P. C. Roberts: Washington se snaží svrhnout vládu Gruzie a otevřít druhou frontu proti Rusku

Tvrdí to gruzínské vládní kruhy. Takže je to přesně tak, jak jsem předpovídal, a Putinova neschopnos…