Fakticky se dá říci, že tím definitivně končí veškeré snahy dát do pořádku, co se na plzeňské fakultě přihodilo. Fakulta bude dál fungovat a za příští čtyři roky nejspíš nikoho nenapadne, aby se školu pokusil znovu zrušit.
Pokud by tedy chtěl někdo jasný důkaz, že v Česku se žádný podvod nikdy nevyšetří a že se tedy vyplácí, získává jasného kandidáta.
Příběh Právnické fakulty Západočeské univerzity je všeobecně známý. Ví se, že na této univerzitě bylo možné získat titul nepravidelnou docházkou během několika měsíců. Titul za těchto podezřelých okolností přitom dostávali politici, policisté i podnikatelé.
Vysoká škola tedy byla zneužita k tomu, aby značná část studentů získala titul bez odpovídajícího studia. Nelze vyloučit ani to, že se za tituly platilo a že se prostřednictvím školy vytvářely v justici neproniknutelné korupční sítě lidí, kteří vědí, že si musí navzájem pomáhat.
O těchto sítích hovořila i předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková. „Skutečně to byla a je velmi závažná kauza, která do jisté míry vstupovala až do oblasti tedy bezpečnosti státu. Na té kauze je samozřejmě jedna z nejzajímavějších věcí to, že se nic nevyšetřilo. Nikdo není stíhán, nebyla ani stanovena žádná obžaloba,“ komentovala počátkem roku situaci předsedkyně Dvořáková.
Tím připomněla, že policie celý případ aktivně zametá pod koberec. Přesněji řečeno, podle dostupných informací případ šetří, zatím však nedospěla k žádnému závěru. Nikdo nebyl obviněn, nebyl popsán žádný trestný čin. Případ dokonce nebyl ani uzavřen, což brání tomu, aby byl svěřen jiným policistům či státnímu zástupci, kteří by postupovali aktivněji.
V celém případě plzeňských práv také nebyl odebrán jediný titul. Lidé, kteří je získali podvodem, jsou nadále doktory, magistry i bakaláři a na vlastnictví těchto titulů vydělávají. Protože jde o právníky, tak je k dispozici celá řada právních analýz, proč tituly odebrat nejde.
Prodloužením akreditace plzeňských práv se tedy uzavírá poslední kapitola. Fakulta neprokázala dobrou odbornou úroveň a podle verdiktu Akreditační komise měla být zavřena. Nejde o bezprecedentní krok, svého času tak byla dočasně zrušena také právnická fakulta v Olomouci. Ovšem precedens nemá rozhodnutí ministra školství Josefa Dobeše, který obešel akreditační komisi a rozhodl o tom, že se na škole bude učit i nadále.
Do značné míry za to nemůže, spíše se projevil jako slabý ministr. Fakulta nabrala osmnáct set studentů o jejichž budoucnosti najednou nebylo jasno. Najít ji měl logicky ministr, nedokázal však přemluvit další tři fakulty, ať někoho z Plzně přijmou. Zřejmě ani neměl dost peněz, aby za jejich výuku zaplatil. Proto zvolil jednoduchý postup a akreditaci právnické fakultě prodloužil. Nakonec dostal k dispozici právní rozklad, který dokazoval, že to je podle českých zákonů možné.
Dá se tedy očekávat, že v příštích čtyřech letech bude plzeňská práva absolvovat osmnáct set studentů, i když učitelé nesplňují odborné požadavky a i když se jejich značná část podílela na podvodech před rokem 2010, případně je tolerovala.
Většina vzdělaných lidí už rezignovala na pravidlo, že vysokoškolský titul označuje schopnosti jejich držitelů. Poté, co ministerstvo školství bez zábran rozdávalo povolovalo desítky soukromých škol, je získání titulu pouze otázkou peněz.
Případ plzeňské fakulty mohl být prvním krokem k tomu, že se úroveň výuky a kvalita titulů opět zvýší. Pro zemi, která může svou budoucnost opřít pouze o vzdělanost svých obyvatel, je to nezbytný úkol. Po Dobešově verdiktu se tedy na neomezenou dobu odkládá.
Vzniká ale ještě horší obava, která se týká už přítomnosti. Varování předsedkyně Dvořákové, že korupční síť vytvořená na plzeňských právech pronikla do státních struktur a že se tam jejím prostřednictvím mohou dostat lidé, kteří jsou spojeni s organizovaným zločinem, najednou nabírá Dobešovým verdiktem na vážnosti. Co když je jeho nečekaný zásah důkazem, že mafiáni z plzeňských práv opravdu ovládají státní správu?
Pro taková tvrzení nejsou důkazy, nikdo se ostatně ani nenamáhá takové důkazy najít. Ministr Dobeš navíc nepochybně rozhodl pod velkým tlakem rodičů nešťastných osmnácti stovek studentů a nic mafiánského za tím ani není třeba hledat.
Jenže podezření je zcela logické, mimo jiné z toho důvodu, že Dobešovo rozhodnutí je bezprecedentní a že definitivně dává milost všem nešvarům zdomácnělým na plzeňských právech. Právě to si měl ministr uvědomit, protože svým verdiktem změnil atmosféru v tuzemském školství výrazně k horšímu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz