Petr Holub: Eurodotace a mafie

24.03.2013 16:14

Z jižních Čech přišla zpráva, jejíž dosah si jen málokdo uvědomuje. Policisté obvinili bývalé vedoucí zaměstnance českobudějovického dotačního úřadu z manipulace s výsledky soutěží o evropské dotace. Opravdu to příliš dramaticky nevypadá.

Petr Holub: Eurodotace a mafie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Ovšem při popisu výsledků policejního vyšetřování člověka zamrazí. Koncem roku 2007 vyhlásil dotační úřad Jihozápad druhou výzvu, do které mohli zájemci o eurodotace přihlásit své projekty. Další, třetí výzva následovala v červnu 2008. Dohromady šlo o šest miliard korun.  

Novináři dosud psali dlouhé články o tom, jak je divné, že ve zmíněných výzvách vyhrávaly především ti zájemci, které své projekty svěřili třem zprostředkovatelským firmám. Tyto firmy měly velice blízko k jihočeské ODS a osobní vazby na jednu z nich měli vedoucí zaměstnanci dotačního úřadu Jihozápad. Zároveň média zaujalo, kolik projektů tehdy zamířilo v úvozovkách „na Hlubokou“, tedy k firmám, které mají v tomto jihočeském městečku sídlo, případně patřící lidem, kteří tam bydlí. Hluboká nad Vltavou je, jak známo, sídlem nejvlivnějších členů jihočeské ODS. Bylo to prostě divné a všechno nasvědčovalo manipulaci.

Skutečně zajímavé informace ale přinesli až minulý týden experti z protikorupčního policejního útvaru. Popsali totiž systém, jak úřad žádosti o eurodotace hodnotil.  

Každý navržený projekt byl hodnocen podle podrobných kritérií a získal určitý počet bodů. Tento výsledek byl zanesen do databáze. Nakonec se výsledky v databázi seřadily od nejvyšší k nejnižší hodnotě. Který projekt byl nahoře, ten dostal dotaci. S takovým systémem se ovšem dá těžko manipulovat, protože databáze evropských projektů samy evidují, kdo do nich zasahuje a jaké položky změnil.  

Právě proto vedení úřadu Jihozápad vytvořilo druhou, paralelní databázi. Když byl projekt vyhodnocen, tak se nezapsal do oficiální evropské databáze, ale do paralelního systému. Tam vedoucí pracovníci zjistili bodová hodnocení a podle policie pak přidávali či ubírali body desítkám projektů. Teprve po úpravách, které nařídilo vedení úřadu, se výsledky dostaly do oficiální evropské databáze.  

Policií popsaný systém nese všechny rysy organizovaného zločinu. Přitom se začal používat ihned po vzniku úřadu Jihozápad v roce 2007. Úřad zřejmě vznikl rovnou jako expozitura organizovaného zločinu.

Tvůrce systému se navíc policistům očividně dosud nepodařilo odhalit. Bývalým vedoucím pracovníkům úřadům Jihozápad ještě nebylo v době vypsání druhé a třetí výzvy ani třicet let. Paralelní systém hodnocení evropských projektů tedy mohli sotva vymyslet sami, k tomu potřebovali odborníka s bohatými znalostmi o čerpání eurodotací. Vzniká tím otázka, kdo ovládá tuzemskou veřejnou správu a kde vlastně své znalosti získal.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Ministerstvo pro vědu a výzkum

Můžete mě nějak přesvědčit, že toto ministerstvo není jen politickou trafikou? Protože ho stejně řídí lidi bez kompetence nebo vám snad přišla Langšádlová nebo teď Ženíšek kompetentní? A nezvládlo by agendu ministerstvo školství? Protože dřív to zvládalo. Jak to vysvětlíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Absence historické paměti

15:22 Ivo Strejček: Absence historické paměti

Přestože oslavy konce II. světové války jsou již bezmála týden za námi, chci se k nim dnes ještě vrá…